دانشجو دانلود
پروژه مقاله در مورد بیابان زدایی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله در مورد بیابان زدایی در pdf دارای 30 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله در مورد بیابان زدایی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله در مورد بیابان زدایی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله در مورد بیابان زدایی در pdf :

بیابان زدایی

چکیده :
بیابانها عمدتا ً در قلمرو بین المدارین و یا برخی از مناطق بری ، آنجا که زمستانهای سرد و تابستانهای گرم دارد گسترش یافته است و حدود یک سوم از خشکیها را اشتغال کرده است و یونسکو وسعت آن را 50 میلیون کیلومتر برآورده کرده است . بیابانهای داخلی در ایران ، در منطقه فلات مرکزی ایران قرار گرفته اند که این منطقه نیمی از مساحت ایران را شامل می شود . این منطققه که در میان رشته کوههای البرز و خراسان و زاگرس واقع گریده است کبیه مناطق کویری و بیابانی ایران را در بر گرفته است .

یکی از دغدغه های امروز کشورهای جهان موضوع بیابان زدایی است . توجه به مقوله بیابان زدایی برای کشوری همچون ایران که 43 میلیون هکتار معادل یک چهارم وسعت آن را بیابان فرا گرفته ضرورتی انکار ناپذیر است.حال آنکه 6 میلیون هکتار از این سطح وضعیتی بحرانی دارند و تنها 2 میلیون هکتار آن مهار شده است.
تعاریف بیابان :
1- بیابان یکی از اکوسیستم‌های اصلی خشکی است که از زمینهای بوته‌زاری تشکیل شده است که در آنها گیاهان بسیار پراکنده‌اند و به‌وسیله خاک لخت و شنی از هم جدا مانده‌اند. بسیاری از بیابانها در مجاورت رشته کوهها واقع هستند.
2- بیابان عبارت از فضاهای که انسان در پهن آن حضور ندارد : مناطق قطبی ، کوهستانها ی مرتفع و برخی از جنگل های منطق استوایی را می توان بیابان نامید . با وجود این ، به سبب تغییری که در کاربرد این اصطلاح انجام گرفته است و جانشین ومعادل صحرا گردیده است که معرف فضاهای است که خشکی هوا را لمس کرده و بدون رویش گیاهی و اشتغال انسانی است ( فرید ، بیابان ص 86 – فضای جغرافیایی ، سال دوم شماره 6 ، تابستان 1381).
3- بیابان سرزمین وسیعی است که به خاطر بارندگی سالیانه ک

م دارای پوشش گیاهی کمی است.
4- در ایران قسمت‌های نسبتاً وسیع بیابان که به خاطر کمبود باران و نمکی بودن خاک به کلی بدون پوشش گیاهی است کویر نامیده می‌شود.
5- کویر : زمین های گلی و شور و نمک زار را کویر گویند یا کویر زمین گلی که در آن ترکیبات نمکی به مقدار زیاد یا کم وجود دارد گفته می شود . این زمین ها برای زراعت مساعد نیست .(خیام جزو درسی مناطق خشک ایران ، ص 8)
6- در تعیین ویژگی بیابانها دو عنصر بارش ودما نقش اساسی دارد وبیابان با توجه به شرایط پیکر اقلیمی و زیستی به حالت کم آبی و خشکی که علت کاهش پوشش گیاهی ودر نتیجه حیات حیوانی است گویند
7- مناطقی که به سبب کمبود آب وخاک وپوشش گیاهی ناچیز توانای

ی حفاظت موثر از زمین را در برابر تخریب عوامل اتمسفری را ندارند مناطق خشک (بیابانی) گویند(دکتر محمود لاجوردی مجله رشد جغرافیا شماره 36)
8- دکتر پرویز کردوانی : بعضی سعی کرده اند با توام نمودن چند ویژگی مناطق خشک را تعریف کنند و بر این اساس مناطقی را خشک و بویژه دارای بیابانی و کویری گویند که بارندگی در آنجا کم صورت می گیرد میزان ریزشهای آبی جوی از تبخیر سالانه کمتر ، آب قابل استفاده محدود و منطقه از لحاظ پوشش گیاهی فقیر و یا فاقد آن است و غیره; اما هیچک از آنها نمی تواند یک تعریف جامع ودقیق وقانع کننده ای برای مناطق خشک و کویری و بیابانی باشد که بر اساس آن بتوان حد ومرز مناطق خشک را به طور دقیق تعیین کرد،زیرا :
اولاً – ویژگی های مناطق خشک متنوع ومتعدد است.
ثانیاٌ – مسائلی در راه شناخت ویژگی های اقلیمی و نیز تعیین حد ومرز مشخص مناطق خشک وجود دارد از آن جمله موارد ذیل را می توان نام برد :
الف – ناچیز یا ناکافی بودن ایستگاه های هو اشناسی در مناطق خشک و در نتیجه عدم اطلاعات کافی
ب- تغییرات بسیار زیاد بارندگی در سالهای مختلف
موقعیت بیابان ها :
بیابانها عمدتا ً در قلمرو بین المدارین و یا برخی از مناطق بری ، آنجا که زمستانهای سرد و تابستانهای گرم دارد گسترش یافته است و حدود یک سوم از خشکیها را اشتغال کرده است و یونسکو وسعت آن را 50 میلیون کیلومتر برآورده کرده است . با توجه ساده به نقشه پرا کندگی بیابانها می توان دریافت که تقریباً بین مدارات 20 تا 40 درجه در نیمکره شمالی بیابانهای : ص

حرای آفریقا – عربستان – ایران – آسیای مرکزی – و آمریکای شمالی و در نیمکره جنوبی بیابانهای : شیلی – پرو – آرژانتین – آفریقای جنوب غربی و استرالیا گسترده شده اند . این نوارها مجاور حاره ای شمالی و جنوبی همه بیابانهای کره زمین را در بر نمی گیرد . به عبارت دیگر بیابانها به سواحل اقیانوسها ختم نمی شود بلکه دنباله آنها از نظر ویژگی های اقلیمی به داخل دریا ها و

اقیانوس ها نیز کشیده می شوند.در واقع شرایط ییابانی در صحرای غربی موریتانی – نامیبیا – آتا کاما – استرالیای غربی – کالیفرنیا و ; تا فواصل زیادی بر روی اقیانوس ها ادامه دارد. امتداد ونظم این کمربند نسبی است و شرایط هماهنگی ندارد مثلاً عین الصلاح در مرکز الجزایر با بارندگی صفر تا 14میلیمتر در سال دقیقاً در همان عرضی قرار دارد که چراپونچی با 12 متر بارندگی سالانه قرار دارد . این دو کمربند کم آب وخشک زمین نه با استوا و نه با یکدیگر موازی نیستند .بلکه به صورت نوار موربی از جنوب غربی به شمال شرقی در نیمکره شمالی واز شمال غربی به جنوب شرق

ی در نیمکره جنوبی کشیده شده اند و خصوصیات این دو کمربند نیز یکسان نیست . مثلاً در کمربند شمالی در یک انتها بیابان گرم صحرا ودر انتهای دیگر بیابان سرد گبی قرار دارد . ودر واقع محل بیابانهای مهم دنیا بر یک نوار یا بهتر بر ردیف هایی از توده های پر فشار جنب حاره ای منطبق است که دور تا دور کره زمین را در بر گرفته و از طرفین به وسیله دو مرکز کم فشار حلقوی محدود شده اند . بنابراین بر فراز بیابانها زنجیره ای از سلو لهای متوالی پر فشار گسترش یافته که در جهت

حرکت عقربه های ساعت می چرخند و محور میانی آنها تقریباًدر حدود 30 درجه است .

مشخصات بیابان از نظر آب و هوا
بیابانها ، فضاهای خشکی هستند که بارندگی سالانه آنها از 250 میلیمتر کمتر است. بسیاری از بیابانها در مجاورت رشته کوههایی بلند قرار دارند که هوا را روبه بالا می‌راند و در آنجا ، هوای سردتر ، بخار آب را سرد کرده و باران ایجاد می‌شود. سپس هوا رطوبت از دست داده به سوی منطقه مجاور حرکت کند و اقلیم بیابانها را بوجود می‌آْورد. مثلا توده‌های هوا که از اقیانوس اطلس به سواحل غربی ایالات متحده می‌رسد، غالبا مقدار زیادی بخار آب در خود دارد. همچنان که این توده هوا از رشته کوه “سیراکازاکاد” بالا می‌رود. بیشتر رطوبت آن به صورت باران فرو می‌ریزد.

بسیاری از مناطق غربی این رشته کوهها سالانه 200-150 میلی‌متر ، باران دریافت می‌کنند، اما مناطق بیابانی از شرق این دو رشته کوه گسترش می‌یابد و بیشتر ایالات ایداهو ویتا را در برمی‌گیرد. گاهی هوای مرطوب بطور غیر معمول به این مناطق خشک می‌رسد، اما معمولا این هوا فقط می‌تواند رگباری ایجاد کند. نظیر همین وضعیت را رشته کوههای البرز در قسمت شمال ایران بوجود آورده‌اند، که در نتیجه گیلان و مازندران مرطوب و بخش جنوبی البرز خشک مانده است (بیابان پناهگاهی ). در کنار این بیابانها ، بیابانهای ساحلی ( جریانات سرد سبب بوجود آمدن

آن می شود) ، بری (بعلت دوری از توده هوایی اقیانوسی) ، بیابانهای منطقه ای ( که بعلت فشارزیاد منطقه حاره مربوط است این بیابانها بین مدار 15 و 35 عرض جغرافیایی قرار دارد و از سواحل موریتانی تا عربستان و شمال مکزیک تا استرالیا امتداد می یابد . این بیابانها در نواحی بسیار وسیع بری و بخشی از آنها به دور از توده هوای دریایی قرار گرفته است . باران در بیابان سالانه کمتر از 25 سانتیمتر و نامرتب است. رطوبت هوا کم و نور خورشید در روزها شدید است و شبها سرد و تبخیر زیاد است. دراثر باران کم مرتع ممکن است به بیابان تبدیل شود، و در اغلب نقاط دنیا وجود دارد مانند کویرمرکزی ایران ، گیاهان این منطقه اغلب یک ساله و یا پایدار و دارای برگها و ساقه ضخیم و گوشتی هستند.
ویژگی های آب وهوایی مناطق بیابانی
1- بارندگی : ویژگی چشمگیر مناطق بیابانی کمبود فوق العاده بارندگی است و سالیانه کمتر از 250 میلیمتر بارندگی دریافت می کنند و بارندگی ها اغلب پراکنده و نامنظم ورگباری وشدید است.که گاه در بعضی مناطق مثل صحرای آفریقا چند سال را بدون قطره ای باران سپری می نمایند که این موجب نابودی رستنی ها و بطور کل خاک می شود .
2- دما : بیابانهای گرم با نوسان شدید دمای روزانه که در روز حداکثر از 60 درجه سانتیگراد فراتر می رود و حداقل آن در شب به زیر صفر می رسد. ودر بیابانهای سرد با نوسانات قابل توجه دمای سالانه که برودت هوا گاه از 30- درجه سانتیگراد نیز پائین تر می رود .
3- رطوبت وتبخیر : در مناطق خشک رطوبت نسبی بسیار پائین (20 تا 30 درصد ) است وپایین تر از 60 درصد است.
4- باد : محسوس بودن جابجایی و حرکات آشفته توده هواها بر روی زمین به سبب اختلاف شدید دمای زمین و هوای روی آن است . نبود یا کمبود پوشش گیاهی سبب پیوستگی باد وشدت وتاثیر آن می گردد.
5- پوشش گیاهی : گیاهان نواحی خشکی قبل از هرچیز با عوامل محدود کننده اصلی محیط

یعنی عدم کفایت آب خود را منطبق می کنند . در درجه دوم گیاهان با درجات حرارت خیلی زیاد که در محیط بیابانی و نیمه بیابانی فراوان است انطباق حاصل می کنند . در این مناطق رستنی ها دربرگیرنده گونه هایی است که توانایی پذیرش شرایط اقلیمی بیابانی (کمیابی آب ، نمک زیاد ) را داشته باشند ( اشکال ناهمواری در نواحی خشک ، مهدی صدیق ، و دیگران ، 1369 ، ص 52) . آنجا که شرایط اقلیمی اجازه دهد گونه هایی به صورت علف و بوته رشد کرده و بنابراین از فرسایش و تخریب سنگها جلوگیری می نمایند. جایی که خشکی هوا زیاد باشد از رستنی ها نیز اثری

به جا نخواهد ماند و سنگها بدون پوشش موثر محافظ در برابر فرسایش و تخریب قرار می گیرند .
اقلیمهای بیابانی :
اقلیمهای بیابانی که دارای بارندگی نامنظم و احتمالا گاهی بدون باران سالیانه هستند، شامل تقسیمات زیر است:
• اقلیم بیابانی استوایی: بطور کلی گرم و فاقد فصول حرارتی متمایز که در آن روزها و شبها در تمام ایام منظم و به توالی یکدیگر هستند.
• اقلیم بیابانی حاره: عموما گرم و دارای فصول حرارتی مشخص ، دارای فتوپریودیسم نامنظم تر از اقلیم بیابانی استوایی می‌باشد.
• اقلیم بیابانی معتدل: دارای فصول حرارتی متمایز و فتوپریودیسم روزانه نامساوی و کاملا متمایز است.
علل ایجاد بیابانها :بطور کلی عوامل مختلفی موجب پیدایش مناطق خشک و بیابانی می‌شود. سه عامل مهم در ایجاد بیابانها عبارتند از:
– گرم شدن زیاد منطقه بر اثر تابش خورشید
در منطقه بین المدارین (مدار راس السرطان و راس الجدی) به علت تابش عمود آفتاب بیشترین گرما دریافت می‌شود و بیشتر بیابانها نیز در این عرضهای جغرافیایی قرار دارند. نقاط مختلف کره زمین یکسان از نور خورشید گرم نمی شوند زیرا اولاً جنس زمین و جهت ناهمواری ها در مقدار انعکاس انرژی گرمایی خورشید موثر است .ثانیاً علت اصلی نامساوی گرم شدن زمین اختلا

ف در زاویه تابش خورشید در نقاط مختلف به دلیل کروی بودن زمین و میل محور چرخش آن است . در نوسانات دمای فصلی آنچه که مهم و تعیین کننده است زاویه تابش خورسید است ، زاویه اشعه های خورشید در مناطق استوایی عمودی وبه عبارت دیگر90 درجه است . در منطقه بین المدارین یعنی بین مدار راس السرطان و راس الجدی به علت اینکه سالی دو بار خورشید عمود می تابد بیشترین گرما را دریافت می کنند واین از مهمترین دلایل واقع شدن بیابانهای بزرگ کره زمین در منطقه بین المدارین است.مانند صحرای آفریقا ، بیابان عربستان،دشت لوت ، بیبان کالاهار

ی (کردوانی ، پرویز ، مناطق خشک جلد اول ، ویژگیهای اقلیمی ، علل خشکی و مسائل آب ، 1367 صص 30 ، 32).
– فشار زیاد جنب حاره‌ای
علت اصلی پیدایش بیابان ها استقرار سلول های فشار زیاد حاره ای بین عرض های 40-

20درجه شمالی و جنوبی ، سلولهای مزبور بخصوص در قسمت باختری اقیانوسها در ارتفاعات پایین و بر فراز قاره ها که در سطح خاک بر اثر کسب حرارت از زمین جریانی صعودی یافته اند بطور دایمی وجود دارند. اما حرکت تود هوای مزبور در ارتفاع بالاتر متوقف می شود . نشست هوا ، خشکی بیابانهای بزرگ حاره ای را توجیه می کند . وسیع ترین ای بیابانها در نیمکره شمالی شامل صحرا ، عربستان ] ایران تهار و استرالیا و کالاهاری ، .. هستند (جفرافیای نواحی خشکی ، ژان ، درس ، مترجم شهریار خالدی 1373 ، ص 43 ).
– جریانهای آب سرد ساحلی اقیانوسها
چنانچه جریانهای سرد اقیانوسی به موازات ساحل در حرکت باشد امکان داردکه سواحل نیز در نتیجه تاثیر آن ،دارای شرایط آب و هوایی خشک باشد . این وضعیت ، از ویژگیهای سواحل حاره ای ومجاور حاره ای غربی است . در این مناطق ، حرکت جریانهای بزرگ اقیانوسها به سمت خشکیها است . هوای گرمی که از وسط اقیانوس به سمت ساحل جریان دارد مجبور است از روی این آب

های سرد عبور کند ، ضمن عبور سرد شده و مه غلیظی را به وجود می آورد . این هوا ،که رطوبت خود را از دست داده در حین عبور از روی خشکی ها گرمای سطح زمین را می گیرد وگرم می شود و رطوبت نسبی آن هم کاهش یافته ودیگر نمی تواند مقدار زیادی رطوبت جذب کند از این رو این مناطق که جریانهای سرد مذکور از کنار آنها می گذرد یا به عبارت دیگر تحت تاثیر این جریانها قرار دارد (حتی آنها که در منطقه حاره قرار گرفته ) خشک وبیابان هستند و اغلب به هنگام صبح ، مه های ناپایداری در سواحل آنها دیده می شود . مثل بیابانهای آتاکاما و اریکا در سواحل غربی

آمریکای جنوبی و صحرای نامیب در سواحل غربی افریقای جنوبی، بعلت جریانهای سرد اقیانوسی که از قطب جنوب به سمت استوا حرکت می‌کنند. در برخی نقاط ساحلی به علت ایجاد هوای سرد و نشست هوا ، مانع ایجاد بارش در این نواحی می‌شوند، می توان نام برد (کردوانی ، پرویز ، مناطق خشک جلد اول ، ویژگیهای اقلیمی ، علل خشکی و مسائل آب ، 1367 صص 50 ، 51).

– اثر کوههای مرتفع در ایجاد بارندگی در یک جبهه وخشکی (بیابان ) در جبهه دیگر
بعضی بیابانها در پشت سلسله کوههای ویا روی فلات های مرتفعی که ابرهای بارانی نمی تواند به آنجا برسد به وجود می آیند زیرا ابرهای بارانی ضمن بالا رفتن از ارتفاعات سرد می شوند و

رطوبت خود را به صورت بارش در سمت خارجی کوهستان یا فلات مرتفع از دست می دهند و هوای مرطوب بر اثر جریان باد ، از ارتفاعات بالا رفته و به دلیل ارتفاع زیاد و سرما ، رطوبت خود را به شکل بارندگی از دست داده و هوا در همین جبهه کوهستان خشک می شود و صعود می کند و از آن سوی (جبهه) کوهستان که باران پناه گفته می شود پائین می آید ، پایین آمدن هوا در آن سمت که خشک است ، درجه حرارت آن بالا می رود بنابراین رطوبت نسبی آن کاهش می یابد و امکان بارندگی در پشت کوهستان خیلی کم می شود. وزش باد گرم وخشک دراین جبهه کو هستان سبب پیدایش بیابان می شود که از وسیع ترین این گونه بیابانها به عامل ارتفاعات مرکزی آسیا می توان به بیابانهای تکله مکان در چین غربی و گبی در مغولستان و ; نام برد (کردوانی ، پرویز ، مناطق خشک جلد اول ، ویژگیهای اقلیمی ، علل خشکی و مسائل آب ، 1367 صص 54 ، 55).
– دور بودن از تاثیر دریاها واقیانوسها
فاصله زیاد برخی مناطق از منابع رطوبتی دریا ها و اقیانوسها ، هوای مملو از آشوب و تلاطم باعث

می شود که رطوبت با همان سرعتی که با برجستگیهای عرضی بر خورد کند ، از دست برود . به عبارت دیگر هوای مرطوب هر قدر مسافت بیشتری را در روی خشکی ها ی زمین طی کند و یا ارتفاعات بیشتری بر سر راه آن قرار داشته باشد به همان اندازه رطوبت خود را از دست می دهد ، به این ترتیب ، مناطقی که خیلی دور از اقیانوسها و دریاها قرار دارد ، به عبارت دیگر در قلب

خشکیهای وسیع کره زمین واقع شده ، مثل بیابانهای آسیا ی مرکزی(بیابان گبی مغولستان) فاصله آنها تا اقیانوس به 3000 کیلومتر می رسد ، مناطق خشک قاره ای یا بری گویند ، سب ایجاد بیابان می گردد(کردوانی ، پرویز ، مناطق خشک جلد اول ، ویژگیهای اقلیمی ، علل خشکی و مسائل آب ، 1367 ص 60).
– عدم صعود هوای وآشوب های هوایی
عدم صعود هوا حتی در هوای مرطوب ، یا آشوب های هوایی نیز می تواند از علل خشکی هوا باشد این موضوع در مورد دشتهای وسیع ایالات متحده آمریکا ویا در تابستان در نواحی دریای محیط که دور از جبهه قطبی واقع شده صدق می کند(جفرافیای نواحی خشک، ژان، درس، مترجم شهریار خالدی 1373 ، ص 46 ).
نوسانات آب و هوایی و بیابان زایی
نوسانهای آب و هوایی که باعث بیابان زایی می شود، بیشتر به کاهش میزان بارندگی ،رطوبت، افزایش دما به ویژه در تابستان، افزایش میزان خشکی، تبخیر و تعرق، وزش بادهای گرم و سوزان و کاهش پوشش گیاهی ( بر اثر وزش باد ) ارتباط می یابند. حتی بر اثر نوسانات آب و هوایی، طغیان جانوران و حشرات و آفات به برخی سرزمین ها از جمله ملخ ها به شمال شرقی قاره آفریقا نیر

اعمال شده است که سیر قهقرایی محیط زیست را به همراه داشته است.
بطور کلی می توان به علل عمده زیر برای وقوع خشکسالی و بیابان زایی اشاره کرد:
– استقرار سلولهای پرفشار جنب گرمسیری با دامنه نوسان بین عرض های 20 و 40
– عامل بری بودن
– عدم صعود و جابجایی شدید هوا

– جریانات دریایی سرد و بالاراندگی آبها
– وزش بادهای گرم سوزان
– موانع کوهستانی
– استقرار کم فشار حرارتی
باد و آب به عنوان دو عامل اقلیمی که دارای تغییرات و نوسانات نسبتاً زیادی هستند در شکل گیری مناطق خشک و بیابانی و ژئومورفولوژی آنها نقش بسزائی را ایفاد می کند. وقوع پدیده فرسایش آبی و بادی درگسترش بیابانها و از دست رفتن خاکهای سطح الارضی حاصلخیز نقش عمده ای داشته و تبعات منفی خشکسالی را تشدید می نماید.
خاک بیابان
در نواحی بیابانی به علت کمبود بارندگی و پوشش گیاهی و دیگر نارسائیهای ظبیعت ، تشکیل و تکامل خاک به کندی صورت می گیرد و حتی در موارد اصلا صورت نمی گیرد که فقط توده های شبه خاک وجود دارد . در مواردی که تاثیر نامساعد عوامل طبیعی در تشکیل و تکامل خاک (مانند خشکسالس های مکرر) و دخالت های نابجای انسان (چرای بیش از حد) توام گردد ، حتی خاک تشکیل شده در معرض فرسایش شدید قرار می گیرد و تکامل به تعویق می اقتد ، در این خاکها اغلب افق های شخص و متمایز دیده نمی شود و اغلب غیر حاصلخیز و بعلت کندی تکامل ارزش خاک در این مناطق خیلی زیاد است .(جالد دوم مناطق خشک ، خاکها ، کردوانی ، صص 36و35) . خاکهای بیابان غالبا دارای مقدار زیادی مواد معدنی و نمک است، اما مواد آلی آن ناچیز است. بنابراین اگر برای تبدیل بیابان به زمینهای کشاورزی فقط آب به خاک اضافه شود، تلاشها با شکست روبرو می‌شود. مثلا در دهه 1950 میلیونها دلار برای افزایش محصولات غذایی، در آبیاری بیابانهای افغانستان ، خرج شد. بیابان برای یک دوره 2 ساله شکوفا شد. اما مواد غذایی اندک خاک را گیاهان رو به پایان رساندند و به سبب شوره گرفتن سطح خاک گیاهان از بین رفتند و دگر هم گیاهی سبز نشد .همچنان که در غرب ایالات متحده به اثبات رسیده می‌توان در آنجا که اتکا یکسره بر روشهای تخصصی نگهداری خاک و انتقال آب با لوله از چاهها و رودهای دور دست است، بیابانها را بارور ساخت. با این همه ، هزینه تغییر اکوسیستمها زیاد است، این کار خطرهای بالقوه‌ای دارد و نیازمند بررسی دقیق علمی است. بطور خلاصه باید گفت که رشد بیولوژیکی خاک بیاباننها فقیر و کمتر تکامل یافته است و ضخامت چندانی ندارد و ناپیوسته است . اینها یا خاکهای لیتوسل روی مادر سنگ سختی و یا خاک رگوزل روی سنگ ماد نرمی هستند . در بیابانها گودالهای نمکی انباشته از خاک های شور وجود دارد که به آنها سولنجاک یا سولونتز گویند ( فرید ، ص 90 ، فضای جغرافیایی ، شماره 6 ، 1381 ).

جانوران و سازگاری آنها به خشکی
فقر جهان جانوری در نواحی بیابانی بیشتر به دلیل فقر و پر اکندگی رستنیها است .

به همین دلیل دلیل جانوران متحرک و مهاجر به ندرت قابل دید هستند ، این جانوان از خطرهای خشکی فرار می کنند و در این مناطق زندگی برای جانوان خشکی بسیار سخت است . با وجود این ، موجودات زنده بیابانی سازگاری زیادی نسبت به کمبود آب ، گرمای بیش از حد از خود نشان می‌دهند. مثلا بسیاری از جانوران تنها در شبها به جستجوی غذا می‌روند و روزها را در سوراخهای زیرزمینی دور از نور مستقیم خورشید به استراحت می‌پردازند. روده و کلیه بسیاری حیوانات

بیابانی مقدار زیادی آب را دوباره جذب می‌کند و در نتیجه مدفوع آنها کاملا بدون آب دفع می‌شود. جانوری مانند موش ، کانگورو که جونده‌ای در بیابانهای غربی ایالات متحده است


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله Self system (خود پویایی) در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله Self system (خود پویایی) در pdf دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله Self system (خود پویایی) در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله Self system (خود پویایی) در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله Self system (خود پویایی) در pdf :

System - Self :
از آنجایی که Self به عنوان یک تک فرایند UNIX و یا یک تک برنامه ی Macintosh اجرا می شود بنابراین به دو بخش تقسیم
می شود :
1- (VM) virtual machine Self 2- Self world
اجرای ( VM ) برنامه های Self توسط اشیایی در Self world تعیین می شود و مجموعه ای از متد های اصلی و اولیه که در C++
نوشته شده اند را تهیه می کند که می توانند توسط متد های Self فراخوانی شوند تا اعمال پایه از قبیل اعمال حسابی اعداد صحیح ،
کپی کردن اشیا و اعمال مربوط به ورودی و خروجی ( I/O ) را انجام دهند .
Self world توزیع شده توسط VM کلکسیونی از اجرا های متفاوت اشیای Self به صورت traits و prototypes مانند همانند
سازی ویژگی ها و فرهنگ واژه ها . این اشیا می توانند برای برنامه های شخصی تغییر داده شوند و یا استفاده گردند .

The translation process - :
برنامه های Self به دستورالعمل های ماشین در 2 مرحله ترجمه می شوند . دستورالعمل های برنامه یا درون محیط برنامه نوشته می
شوند و یا از فایلی که به اشیای Self تجزیه شده خوانده می شود . بعضی از این اشیا ، اشیای داده ای هستند ( data objects ) و
بقیه متد ها هستند . متدها رفتار خاص خود را دارند که توسط bytecodes نمایش داده می شوند .
bytecodes دستورالعمل هایی هستند برای هر پردازنده ی مجازی ساده ( Simple Virtual Processor ) که دستورالعمل هایی
مانند Push receiver یا send the ‘x’ message را می فهمند . علت بقای VM اینطور وانمود می شود که bytecodes ها
مستقیماً توسط کامپیوتر اجرا می شوند . برنامه نویسان می توانند اعماق Self world را برای سطح های bytecode کاوش کنند ،
اما نه بیشتر. این وانمود سازی آنان را مطمئن می سازد که رفتار برنامه های Self را تنها با نگاه به کد منبع برنامه می توان فهمید .
مرحله ی دوم از ترجمه ، کامپایل(compilation) واقعی bytecodes ها به دستورالعمل ماشین(machine code) است اینکه
چطور اجرای bytecodes انجام می شود و به طور کلی در سطح level Self نامعلوم است بجز اثرات جانبی مانند سرعت اجرا و
حافظه ی استفاده شده .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه تحقیق گل رز در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه تحقیق گل رز در pdf دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه تحقیق گل رز در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه تحقیق گل رز در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه تحقیق گل رز در pdf :

Rosa در لاتین به معنای گل سرخ می باشد . از آغاز تاریخ ، گل سرخ بیش از همه گلها در قلوب بشر جای جای گرفته و از وقتی که مردم از زیبایی درخشان گل ، آگاهی یافته اند ، گل سرخ یک سرو گردن از آنها بلند تربوده است. گل سرخ میراث بزرگی از افسانه وتاریخ را به همراه دارد . این درختچه زیبا ، میلیونها سال قبل از بوجود آمدن بشر در روی زمین ، زیسته و زیبائی و عطر را در همه جا گسترده است فسیلهائی که از شکوفه های گل سرخ در آرگون (Oregon)و کولورادو(Colorado)بدست آمده ، محتملاً به 35 تا 70 میلیون سال قبل ، مربوط بوده است. رزهای خشکیده ای از 300 سال قبل ازمیلاد از گورهای مصریان بدست آمده تصور میرود که نشان اولین آشنائی مصریان با گل سرخ باشد. معهذا تحقیقات وسیعتر نشان می دهد که این گل بومی مصر نبوده ، بلکه از آسیای صغیر به آنجا آورده شده است.تاریخ افسانه وار گل سرخ طی قرنها توسط هنرمندان ، صنعتگران ، نویسندگان و درختکاران بوجود آمده که بوسیله این گل زیبا افسون شده اند و شرح فریفتگی شان را برای آیندگان نگه داشته اند تا از آن لذت ببرند . از جمله شاعرانی که افسانه های اساطیری پیرامون گل سرخ در مدایح و ستایشگرها گفته ، می توان به اثر اناکرئون (Anaceron) قرن 6 میلادی شاعر غزل سرای یونانی پی برد و رو نسازد (P.de Ronsard) 1585-1524، شاعر فرانسوی ، فرانسوادومالحرب (F.de Malherbe) 1555-1648 ، شاعر فرانسوی در باره هنری چهارم ولوئی سیزدهم و بالاخره غزلهای سلیمان (Cantiouses des cantiques) را می توان نام برد.اپوله (Apuless)180-125 نویسنده لانتی در داستان خر زرین می گوید، چگونه بصورت آدم در می آید گه گل سرخ می چرد . پیندار (Pindar)438-518 قبل از میلاد ، شاعر غزل سرای یونانی، دیونیزیوس باکوس (Diony sios Bacchus) گل سرخ را به رب النوع شراب یاد گشته است و در روم باستان ، گل سرخ مطلقاً وابسته و تقدیم به دیونیزیوس باکوس و ونوس محسوب میگشت

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله در مورد فرآیند نانو پودرهای آلومنیا و زیرکونیا و به هم فشردن آنها در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله در مورد فرآیند نانو پودرهای آلومنیا و زیرکونیا و به هم فشردن آنها در pdf دارای 20 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله در مورد فرآیند نانو پودرهای آلومنیا و زیرکونیا و به هم فشردن آنها در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله در مورد فرآیند نانو پودرهای آلومنیا و زیرکونیا و به هم فشردن آنها در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله در مورد فرآیند نانو پودرهای آلومنیا و زیرکونیا و به هم فشردن آنها در pdf :

چکیده
آلومنیا تقویت شده با مگنزیا و پودرهای نانوی زیرکونیا تقویت شده با اتیریا به صورت مصنوعی با استفاده از ساکروز به عنوان عامل چلاتین و مواد از پیش تهیه شده اند محلول های آبی نیترات آلومینیوم، نیترات منیزیم، نیترات استیریوم و نیترات زیرکونیل تولید می شوند. پارامترهای سنتز آنها با تغییر نسبت ساکروز به یون فلزی، زمان کلین کردن و دمای تولید این نانو پودرها بهینه سازی می شود. پودرهای سنتز شده توسط تفرق اشعه x در دمای اتاق، تحلیل گر سطح  BET‌و میکروسکوپ الکترونی انتقالی مورد بررسی قرار می گیرند. نانو پودرهای Y2O3 – ZrO2 اندازه ذرات در بازه nm 200-80 با سطح متوسط m2/g 119 دارد و روش سنتر آن یک روش ساده است و می توان آنرا روی مواد مختلف پایه اکسیدی برای تشکیل پودر نانو اعمال کرد. نانو پودرها به صورت غیر محوری فشرده و چگتال تر می شود. دیسکهای تف جوش شده برای آزمایش سختی و اندازه گیری های چگالی همانند بررسی زیر ساختاری استفاده می شوند.

مقدمه:
چگالی بخشیدن به سرامیک و پودرهای فلز را می توان توسط روش های متعددی مانند افزایش چگالی سبز، کاهش شروع اندازه ذرات پودر، اصلاح توزیع اندازه ذرات و اضافه کردن مواد افزودنی تف جوش بهبود بخشید. در این فعالیت ما روی توسعه ترکیبات تقویت شده آلومنیا و زیرکونیا به شکل نانو پودر و برای بهبود تف جوش آنها تمرکز کردیم.
سطح بسیار بالای این نانو پودرها یکی از کلیدهای ظهور بهبود بخشی پتانسیل چگالی دادن با استفاده از روش های قراردادی و خواص نسبی به خاطر انرژی سطح ذخیره شده بالاتر است. جدا از روش های تف جوش متعارف، محققان برای چگالی دادن به پودرهای نانو با استفاده از روش های غیر متعارف مانند میکرو ویو و تف جوش جرقه- پلاسما و نگهداری ریز دانگی ریز ساختار با خواص مکانیکی بهتر تلاش می کنند. از سرامیک های آلومنیا، منگنز یا (Mgo) به صورت گسترده ای به عنوان مواد افزودنی تف جوش های چگالش بهتر استفاده شده است. اضافه کردن تعداد کمی از Mgo می تواند رفتار خیس شدن دانه های Al2¬o3 و حرکت کمتر ریزدانه ها که چگالش تف جوش را افزایش می دهد را افزایش دهد. برای زیرگونیا (Zro2) ، اتیریا (Y2o3) را بخاطر پایدار سازی فاز تتراگونال در دمای بالا و جلوگیری از ریزترک و از میان رفتن ذرات فشرده Zro2، به علت استحاله تتراگونال دمای پایین به فاز مونوکلیک که همراه با تغییر حجم است، اضافه می شود. زیر گونیای پایدار با اتیریا (YSZ) به عنوان یک الکترولیت رایج در سلول سوخت اکسید جامد (SOFC) به علت رسانایی بالای یونی آن در دمای بالا و پایداری حرارتی و شیمیایی مطلوب آن استفاده می شود. معمولاً بین 6 و 8 مول % از Y2o3 برای عملکرد بهینه استفاده می شود. در کل، آشکار شده است که چگالی  تف جوش هر دو به همان خوبی عملکرد شیمیایی Al2o3 و Zro2 در صورت استفاده از نانو پودرها به عنوان مواد آغازگر می تواند بهبود یابد. روش های متعددی برای سنتز نانو پودرهای سرامیک مانند سل- ژل، احتراق، پلیمریزاسیون و رسوب دهی به کار مر یوند. در تحقیق ما، ساکروز به عنوان ماسو از پیش تهیه شده برای سنتز 05/5% مول Al2o3 تقویت شده با Mgo و 5/6% مول نانو پودرهای Zro2 پایدار شده با اتیر یا به کار گرفته شد. روش سنتز حاضر منجر به توزیع هموژن فلز در محلول شده که ایجاد پودرهایی با اندازه ذرات یکنواخت می شود.

 

در طی فرآیند پودر سازی در دمای بالا بااستفاده از ساکروز، تشکیل محصول گازی بخاطر تجزیه جرم چلات و تبدیل حرارت و ایجاد پودرهایدرون متخلخل با سطح بسیار زیاد می باشد.دمای ایجاد شده در محل همچنین باعث تشکیل اکسید یون های فلزی می گردد. دیگر عناصر مانند H, C و N به سادگی در طی کلسین شدن در هوا اکسید می شدند. بنابراین، خلوص پودر نهایی زمانی که ساکروز به عنوان عامل چلات و ماده از پیش تهیه شده به کار می رود، هیچ تأثیری نمی بیند. در مطالعه اخیر، ری Mgo – Al2o3 و Y2o3 – Zro2 سنتر شدند و این نانو پودرها برای تشکیل مواد فشرده چگال و مطالعه رفتار تف جوش آنها مورد مطالعه قرار گرفته اند.

مراحل آزمایش
– آماده سازی پودر
5/6 مول% از پودرهایZro2 تقویت شده با Y2o3 با استفاده از ساکروز با نسبت های مول یون فلز 1: 6 ، 1: 12 ، 1: 18 و 1: 30 برای مطالعه اثر تغلیظ ساکروز روی سطح نهایی نانو پودرها سنتز شد. مواد آغاز گرمورد استفاده در این سنتز نیترات های فلزی مانند نیترات های فلزی مانند میترات استریوم از ((Y(No3¬))3 . 6H2o Alfa Aesar) و هیدات نیترات زیرکونیل از Zro(No3)2, xH2o Aldrich)‌( برای به ترتیب منبع Y‌و Z استفاده شد. برای 05/0 مول% از Al2o3 تقویت شده با Mgo، نسبت یون فلز با ساکروز با استفاده از فرایند ستز مشابه به 1: 6 ، 1: 12 و 1: 18 تغییر کرد.
مواد آغازگر نیترات آلومینیوم Al(No3=)3.9H2o  و نیترات منیزیم Mg(No3)2.6H¬2o بودند. برای هر دو سیستم، ساکروز به عنوان مالو از پیش تهیه شده بکار رفت.

برای Zro2 تقویت شده با 5/6% از ترکیب Y2o3 با نیت یون فلزی به سالوز
1: 18 ، 0026/0 مول از Y(No3)3. 6H2o (g9958/0) و 0187/0 مول از Zro(No3)2.2H2o  (g 2838/6) در ml20 از آب دیونیزه شده برای ایجاد محلول نمک فلزی ترانسپارنت با مقدار استیکیومتری از یون های مخلوط محلول می شوند. محلول ساکروز نیز جداگانه با اضافه کردن 36/0مول (g228/123) ساکروز در ml90 آب دیونیزه شده تهیه می شود. در محلول میل مخلوط شده و به طور مداوم هم زده شده تا محلول هموژن بدست آید و PH محلول با اضافه شدن اسید نیتریک به 1 برسد. حرارت دادن متعاقب در C ْ80 برای دو ساعت روی ورق داغ با هم زدن مداوم به یون ها اجازه واکنش با تمام ساکروز را می دهد و منجر به بی رنگ شدن محلول ترانسپارت می شود. محلول سپس روی ورق داغ تا بالای C ْ100 برای دهیدراته کردن حرارت داده شده و تا زمانی که محلول به ژل دیسکوز قهوه ای پررنگ نغییر کند این روند ادامه دارد. جرم تف مانند سیاه رنگ به پودر آسیاب می شود و در یک کوره مانل در 600 تا 700 و C ْ800 برای پاکسازی کربن کلیسن می شود. پس از 30 دقیقه از کلسین شدن، کربن از پودرهای سیاه رنگ اکسید شده و پودر سفید رنگ حاصل می شود. تصویر 1 نشان دهنده جزئیات فرآیند سنتز پودر است. برای سنتز ساکروزهای دیگر به نسبت های دیگر یون فلز Zro2 تقویت شده با Y2o3 (YSZ) از همین فرآیند استفاده می شود. در مورد 05/0% مول پودرهای Al2o3 تقویت شده با Mgo، سنتز مشابهی انجام شد، به استثناء مرحله پودرها که در 700، 800 و C ْ900 برای 3 ساعت کلین شد.
بدون مواد افزودنی کاتالیز وری مانند استیریا، پاکسازی کامل کربن از پودرها نیازمند دمای بالاتر و زمان بیشتر است. سپس سطح پودرهای سنتز شده Al2o3 و  Zro2‌را برای تحت مطالعه با آنالیزگر سطح BET 3000 Micro meritico Tnstzr و
برای آنالیز اندازه ذرات از JEDL- JEM- 1200EX – TEM استفاده شد. برای
آنالیز فازها، اطلاعات اشعه X پودرها با استفاده از سیستم X-Pert با تابش
 =0178897 nm) Co K )کاملاً اتوماتیک مورد بررسی قرار گرفت. با استفاده از KV 35 و mA 35 هدف ثبات با اندازه ( 2) ْ02/0 و زمان S 5/0 در هر مرحله مطالعه صورت گرفت.
آنالیزهای کالری تری و حرارت سنجی (TG) با یک Netzsch STA 409 در جریان هوا و در نرخ حرارتی C ْ10 در دقیقه با پودرهای از پیش تهیه شده، Al2o3 – Mgo انجام شد.

مطالعات چگالی بخشی
مطالعات چگالی دادن با پودرهای کلین شده Al2o3 – Mgo  در دمای C ْ700 به علت بالا بودن سطح پودرها انجام شد. برای مقایسه رفتار تف خوبی و زیرساختاری پودرهای سنتز شده با پودرهای تجاری، دلیک ها هم از نوع تجاری و هم از نوع سنتز شده به صورت هم زمان مورد مطالعه قرار گرفتند. Al2o3  تجاری با 075/0% مول Mgo با سطح m2/g 5/9 تقویت شد.

برای حذف مقدار زیادی از پودرهای کلوخه شده در سنتز، پودرهای کلین شده برای 32 ساعت در آسیاب کلوخه ای آسیاب و سپس در C ْ300 برای 3 ساعت در یک کوره فاعل برای پاکسازی رطوبت جذب شده در سطح نانو پودرها و خشک شدن آنها حرارت داده شدند. پودر پیش نرم شده به صورت غیر محوری تا ضخامت mm6/2 به دیسک های سبز با قطر mm 13 فشرده می شوند. دیسک های سبز در C ْ1600 برای 3 ساعت تف جوش می شوند. چگالی تف جوش شده و اندازه گیری های انقباض حاصله روی این نمونه ها انجام شد. دیسک های YSz تف جوش شده به همان شیوه دیسک های Al2o3 – Mgo تهیه شدند. دیسک های اسکن الکترونی Hitachi S – 570 برای بررسی ویژگی های زیر ساختار و آزمایش گر سختی LECOM – 400 G3 برای اندازه گیری ریز سختی نمونه های تف جوش شده استفاده شدند.

نتیجه گیری
– آنالیز فاز
تصویر 2 نشان دهنده نمودار TG/DSC برای پودرهای Al2o3 – Mgo است. می توان ملاحظه کرد که تجزیه بین 250 و C ْ650 با از دست دادن 90% وزن جرم پیشرو انجام می شود. از دست رفتن وزن در ادامه به اندازه 4% بین 650 و C ْ1200 به علت مواد آلی باقیمانده صورت می گیرد. قله گرما زای کوچک در C ْ900 به علت کریستالی شدن –Al2o3   از پودرهای آموز، است. جابجایی درقله کریستالی شدن به سمت دمای بالاتر حین DSG به علت نرخ حرارت دادن سریعتر است. تصویر 3 و 4 نشان دهنده، نتایج تفرق اشعه x در دمای اتاق برای سرامیکهای YSZ و Mgo – Al2o3 است. تصویر 3 واضح است که فاز تتراگونال زیر کونیا در پودرهای YSZ پر از کلسین شدن در C ْ600 برای 30 دقیقه بوجود می آید. به علاوه، قله های YSZ با عرض حداکثر در نصف حداکثر نشان دهنده اندازه کوچک متوسط کریستالی شدن است با استفاده از معادله Scherrer، اطلاعات خط اندازه محاسبه شده کریستالی شدن بین 60 و nm70 بدست می آیند. قرین از این کلسین شدن در C ْ800 و C ْ1100، تنها فاز زیرکونیای تتراگونال در دمای اتاق وجود است. برای پودرهای Mgo – Al2o3 ، فاز Al2o3   پر از کلسین شدن در C ْ800 برای 3 ساعت، همانطور که در تصویر 4 قابل مشاهده است، پدیدار می شود. در دمای بالاتر تا C ْ1100 هیچ فاز دیگری وجود ندارد.

تحلیل سطح ویژه
اندازه گیری سطح ویژه توسط جذب ایزوترم N2 با استفاده از آنالیز کننده تمام اتوماتیک
Micromeritics Tristar 3000 BET انجام شد. قبل از انالیز سطح ‌BET، پودرها در دمای C ْ350 برای 3 ساعت برای از بین رفتن رطوبت جذب شده حرارت دیده و پس گاز N2 وارد سیستم می شود. جلالی 1 نشان دهنده نتایج سطح BET از پودرهای YSZ آماده سازی شده توسط ساکروز و مواد قالب دیگر است. در کل، پودرهای YSZ‌ نشان دهنده سطح بالا (>70m2/g) پر از کلین شدن در C ْ600، C ْ700 و C ْ800
می باشند. سطح در مورد بهینه سازی شده تا حتی >100m2/g نیز خواهد رسید. در روش حاضر ساکروز به عنوان چیلات و یک ماده الگو، بسیار شبیه به روش Pechini عمل می کند. در مورد روش Pechini، اسید سیتریک- اتیلن گلوین به عنوان عامل چیلات در جایی که مواد به شکل ژل یکبار پلیمریزه شده و کلسین شده کمپلکس چیلات، ذرات ریزی را به سمت تجزیه حاصل می کنند.
در مورد ساکروز به عنوان یک عامل چیلات، اضافه کردن اسید نیتریک به شکستن ساکروز به گلوکز و فراکتوز کمک می کند که سپس به جلوگیری از کریستالی شدن شکر کمک می کند. گروه –OH و –COOH از تجزیه محصول به اتصال یون های فلز در محلول هموژن، که باعث کاهش شانس رسوب یافتن می شود، جلوگیری می کند. مسیر مکانیزمی در تصویر 5 نمایش داده شده است.
در طی حرارت دادن، کمپلکس یون فلزی – چیلات به دی اکسید کربن و آب و مقدار زیادی از گرما تجزیه می شوند. این گازهای تولید شده از کلوخه شدن جلوگیری می کند و کمک به شکل گیری ذرات متخلخل و ریز با مساحت بالا در محصول نهایی می کند به خوبی معین است که در به تخلخل نتیجه مستقیم مقدار گازهایی است که در طی احتراق خارج می شود. در نتایج حاصله، 6 تا 30 مول ساکروز برای یک محلول یون فلزی بکار می رود. به صورت تئوری 6 مول ساکروز به 138 مول گاز، همانطور که در معادله (1) نشان داده شده است تبدیل می شود:
(1)                     12 Co2 + 11 H2o C12 H¬22O11 + 12O2

از سوی دیگر، حرارت تبدیل شده برای ضعیف سازی اثر مثبت ساکروز به سطح با افزایش در دمای محیط به کار می رود که می تواند باعث تف جوش یا کلوخه شدن نانوپودرها گردد. به عنوان یک نتیجه، سطح نهایی پودرها بستگی به اثرات کلی گاز تبدیل شده همانند حرارت دارد. وقتی نسبت یون فلزی به ساکروز به مقدار بهینه می رسد، جایس که گاز تبدیل شده در سطح را می توان بهتر با اثر حرارت در کلوخه شدن مقایسه کرد، پودرهای با مساحت بالا تولید می شود.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله تک ‌‌یاختگان در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله تک ‌‌یاختگان در pdf دارای 33 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله تک ‌‌یاختگان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله تک ‌‌یاختگان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله تک ‌‌یاختگان در pdf :

تک ‌‌یاختگان

دید کلی
تک ‌‌یاختگان گروهی از موجودات زنده یوکاریوت هستند که پیکرشان تنها از یک یاخته تشکیل شده است و فعالیتهای زیستی مختلف این موجودات توسط بخشهای اختصاص یافته‌ای از پروتوپلاسم به نام اندامهای یاخته‌ای انجام می‌شود این بخشها مشابه اندامهای موجودات پر‌یاخته‌ای عمل می‌کنند. از این رو یک تک‌یاخته‌ای ، برخلاف یاخته‌های پریاختگان که وابسته به یاخته‌های دیگرند، موجود کامل و مستقلی است که تمام فعالیتهای زیستی یک پر‌یاخته‌ای را نظیر حرکت ، شکار طعمه ، گوارش ، تکثیر و غیره انجام می‌دهد.

مشخصات تک یاخته‌ها
اندازه
بطور کلی ، تک‌یاختگان بسیار ریز و میکروسکوپی هستند اکثرا بطور منفرد و گاهی بصورت کلنی دیده می‌شوند.
اندامهای حرکتی
از مهمترین خصوصیات تک‌یاختگان داشتن اندامکهای حرکتی ، مانند پاهای کاذب ، تاژکها و مژکها است و تقسیم آنها به چهار رده اصلی تاژکداران ، مژکداران ، ((ریشه‌پایان)) و اسپورداران بیشتر بر اساس همین زواید حرکتی آنهاست پاهای کاذب ، زواید سیتوپلاسمی موقتی هستند که در برخی از تک‌یاختگان فاقد پوشش سخت شکل می‌گیرند و حرکتی به نام آمیبی را در آنها باعث می‌شوند این نوع حرکت در گروهی از ریشه‌پایان ، مانند آمیب‌ها و بعضی از یاخته‌های جانوری نظیر گویچه‌های سفید خون ، یاخته‌های جنسی ، یاخته‌های کشت بافت و در برخی از قارچها دیده می‌شود.

تاژکها و مژکها ، که زواید دایمی حرکتی تک‌‌یاختگان‌اند، ساختاری کاملا مشابه دارند و از تعدادی میکروتوبول با نظمی خاص تشکیل یافته‌اند. تفاوت تاژکها و مژکها در طول و تعداد آنهاست. اگر طولشان کم تعدادشان زیاد باشد مژک و چنانچه دراز و به تعداد محدود باشند تاژک خوانده می‌شوند. حرکت تاژکها به صورت موجی و از راس به طرف قاعده تاژک و یا برعکس است در حالیکه حرکت مژکها به صورت پارویی است. انجام حرکات آمیبی و تاژکی و مژکی ، بستگی به حضور ATP و یون کلسیم با غلظت مناسب در مورد حرکت آمیبی در محیط دارد.

واکوئلهای دفعی و گوارشی
بسیاری از تک‌یاختگان دارای حفره‌ا‌ی جهت دفع آب و بعضی مواد زاید هستند به نام واکوئل دفعی یا انقباضی که به تناوب منقبض شده و محتویات آبگون خود را به بیرون می‌ریزد. در مژکداران خروج محتویات این واکوئل از سوراخ خاص موجود در پلیکل صورت می‌گیرد. واکوئلهای انقباضی معمولا تک‌یاختگان آب شیرین که سیتوپلاسم آنها نسبت به محیط آبی اطراف هیپرتونیک است

دیده می‌شوند و در بعضی از گونه‌های دریایی نیز دیده شده‌اند. در تک‌یاختگانی که تغذیه جانوری دارند حفرات یا واکوئلهایی دیده می‌شوند به نام واکوئلهای گوارشی یا غذایی که ذرات غذایی در آنها معلق‌اند.

این واکوئلها همراه با جریان سیتوپلاسمی یا سیلکوز در داخل سیتوپلاسم جابجا می‌شوند. در اکثر مژکداران هولوزوئیک ، واکوئلهای گوارشی در انتهای کانال یا معبری به نام حلق یاخته‌ای قرار دارند. قبل از حلق ، دهان یاخته‌ای وجود دارد که در مژکداران عالی فضایی به نام فضای پیش دهانی قبل از آن دیده می‌شود. ضربان مژه‌های موجود در این فضای پیش دهانی موجب جریان یافتن آب همراه با ذرات غذایی به داخل دهان ، حلق یاخته‌ای و سپس واکوئلهای گوارشی می‌شود.

هسته
در تک‌یاختگان بسیار متنوع‌اند، هسته به شکلها و اندازه‌ها و با ساختارهای مختلف دیده می‌شود. بیشتر تک‌یاختگان یک هسته دارند در حالی که بعضی از آنها ممکن است در تمام یا بخشی از زندگی خود بیش از یک هسته داشته باشند. در مژکداران دو نوع هسته وجود دارد: یکی هسته بزرگ (پلی‌پلوئیدی) به تعداد یک عدد و به شکلهای مختلف و دیگری هسته کوچک (دیپلوئیدی و در ارتباط با فعالیتهای تولید مثلی) که تعداد آن در یک یاخته ممکن است از یک تا 80 عدد تغییر کند.

سیتوپلاسم
سیتوپلاسم در اکثر تک‌یاختگان به دو بخش بیرونی (اکتودرم) و درونی (آندوپلاسم) متمایز می‌شود. اکتوپلاسم در ریشه‌پایان شفاف ، یکنواخت ، بدون دانه و ژله مانند است در حالی که آندوپلاسم دانه‌دار و آبگون است.تغییر حالت ژله‌ای اکتوپلاسم به حالت آبگونه‌ای آندوپلاسم و بالعکس در ایجاد پاهای کاذب برای برای حرکت آمیبی موثر است در مژکداران ، اکتوپلاسم بخش دایمی و مشخص و حاوی اندامکهای گوناگون است.

تک‌یاختگان گیاهی
تک‌یاختگان گیاهی به فراوانی تک‌یاختگان جانوری نیستند و اختصاصات بارز و متنوع آنها را ندارند. ویژگی مهمی که فقط در تک‌یاختگان گیاهی (تاژکداران گیاهی) دیده می‌شود وجود یک یا چند اندامک محتوی کلروفیل و کاروتنوئید به نام کروماتوفور است این اندامکها در تغذیه هولوفیتیک دخالت دارند و به همین دلیل تاژکداران گیاهی را جز جلبکهای سبز به شمار می‌آورند. تک‌یاختگان حاوی کروماتورفور معمولا دارای یک لکه چشمی یا استیگما هستند که بخشی فنجانی شکل و حاوی رنگیزه‌های کاروتنوئید است و به رنگهای سرخ و قهوه‌ای دیده می‌شود.

لکه چشمی ، بلکه غالبا در بخش پیشین جسم یاخته و در زیر تاژک قرار دارد به عنوان اندامک حساس به نور و در بعضی از تاژکداران به عنوان مشخص کننده جهت حرکت عمل می‌کند. از میان تک‌یاختگان گیاهی دیاتوم‌ها و مخمرها در آبها و محیط اطراف ما فراوانترند و مشاهده آنها نیز آسانتر است دیاتوم‌ها از جلبکهای سبز- زرد هستند که بسیاری ازآنها تک‌یاخته‌اند و مخمرها از قارچهای تک‌یاخته‌ای محسوب می‌شوند که به اشکال مختلف در مواد غذایی مانند خمیر نان ، ماست سرکه و غیره دیده می‌شوند.

تک یاختگان جانوری

تاژکداران
ابتدایی‌ترین اعضای این گروه تاژکداران جانوری هستند که معمولا زندگی آزاد داشته و هولوتروف هستند و به جلبکهای تاژکدار بی‌رنگ شباهتی بسیار دارند. تاژک این قبیل پروتوزوئرها جریانی در آب پدید می‌آورد که غذا را به سوی سلول می‌راند. تاژکداران جانورانی ابتدایی و آزاد و بدون تردید خاستگاه بسیاری از صورتهای دارای زندگی همزیستی امروزی هستند. مثلا گونه‌های مختلف تریپونوزوما به صورت انگل در سلولهای خون و لنف مهره‌داران مختلف به سر می‌برند. ترکونمفا همزیست دیگری است که چوب را در لوله گوارش موریانه هضم می‌کند.

آمیبیها
آمیبیها توسط پاهای کاذب حرکت و تغذیه می‌کنند. هلیوزوآها که بیشتر ساکن آب شیرین هستند انواعی هستند که در آنها پاهای کاذب متعدد و دائمی همانند اشعه خورشید از اطراف سلول خارج می‌شوند. شعاعیان پلانکتونی نیز ظاهر مشابه دارند. در گروه دیگری از آمیبیها پاهای کاذب از درون حمایت نمی‌شوند بنابراین آزادانه جریان می‌یابند و تغییر شکل می‌دهند. معروف‌ترین نمونه این گروه آمیب معمولی است که آمیبا پروتئوس است. یکی از وابستگان نزدیک و انگل این گروه آنتامبا هیستولیتیکا است که مولد اسهال خونی در انسان می‌باشد.
هاگداران
هاگداران انگل چرخه زندگی پیچیده‌ای دارند. این چرخه شامل مراحل تشکیل هاگ است. یک هاگدار تک سلولی می‌تواند تقسیم چند تایی بیابد و بطور همزمان تعدادی سلول کوچکتر حاصل آورد. هر کدام از سلولهای حاصل هاگی است که یک هسته دارد که و پس از آنکه چنین سلولی به عنوان انگل بالغ در بدن یک میزبات مستقر شد،

چند هسته‌ای می‌شود و خود را برای انجام تقسیم چند تایی دیگری آماده می‌سازد. پلاسمودیوم معروف‌ترین هاگداران است و گونه‌های مختلف آن در پستانداران و پرندگان ایجاد بیماری مالاریا می‌کنند.

مژکداران
مژکداران پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین و در عین حال صاحب گوناگون‌ترین سلولهای تخصص یافته در میان اقسام سلولهای شناخته شده‌اند. این جانداران توسط مژکهایی حرکت و تغذیه می‌کنند که در بیشتر موارد روی ردیفهای منظم واقعند. بیشتر مژکداران از قبیل پارامسی دارای حلقی همیشگی هستند. مژکداران چند هسته‌ای هستند. تعداد قابل توجهی از مژکداران زندگی همزیستی دارند و بیشتر اقسام آزاد متحرک می‌باشند. چند گروه ثابت هم در میان آنها وجود دارد که ورتیسل از آن جمله است.

هاگداران (Sporozoans)

این آغازیان انگل و فاقد وسیله‌ی حرکتی‌اند. این جانداران همان‌طور که از نامشان پیداست همگی هاگ تولید می‌کنند. چرخه‌ی زندگی هاگداران پیچیده است که در آن هر دو نوع تولید مثل جنسی و غیر جنسی وجود دارد. در تولید مثل جنسی گامت‌ها ساخته می‌شوند. گامت‌ نر تاژکدار و از گامت ماده کوچک‌تر است. تخم حاصل از لقاح گامت‌ها دیواره‌ی ضخیمی دارد که آن را نسبت به خشکی و شرایط نامساعد محیط مقاوم می‌کند.

پشه‌ها از عوامل انتقال هاگ‌داران از میزبانی به میزبان دیگر هستند؛ هم‌چنین آب یا غذای آلوده به مدفوع دارای این آغازیان راه دیگر ابتلا به بیماری‌های مربوط به هاگداران است.

کپک‌های آبی (Water molds)

این جانداران معمولا در آب زندگی می‌کنند. انگل‌ ماهی‌ها و تجزیه‌کننده‌ی بقایای آن‌ها هستند. برخلاف نامی که دارند، بعضی از این کپک‌ها در خشکی زندگی می‌کنند و انگل حشرات و گیاهان‌اند (عامل قحطی سیب‌زمینی در دهه‌ی 1840 در ایرلند، نوعی کپک آبی بود). بیش‌تر کپک‌های آبی کودرست (ساپروفیت) هستند و روی بقایای جانداران زندگی می‌کنند.

کپک‌های آبی دیواره‌ی سلولی سلولزی دارند. کپک‌های آبی هنگام تولید مثل غیر جنسی هاگ‌های تاژکدار دیپلوئید تولید می‌کنند. هنگام تولید مثل جنسی با تقسیم میوزگامت و در نهایت سلول تخم تولید می‌کنند.

آغازیان

کپک‌های مخاطی پلاسمودیومی (Plasmodial slime molds)

کپک مخاطی پلاسمودیومی، توده‌ای سیتوپلاسمی است که تعداد زیادی هسته‌ی دیپلوئید دارد. این کپک‌ها معمولا روی مواد گیاهی در جنگل‌ها و یا مزارع زندگی می‌کنند و از باکتری‌ها و مواد آلی تغذیه می‌کنند.

اگر شرایط رشد فراهم نباشد – مثلا خشکی – تعدادی بخش‌های ساقه مانند روی پلاسمودیوم تشکیل می‌شود که در نوک آن‌ها هاگدان‌ها تشکیل می‌شوند. درون هر هاگدان تعدادی هاگ هاپلوئید تشکیل می‌شود. هاگ‌ها قابلیت بقا در شرایط نامساعد را دارند.

هاگ‌ها در شرایط مساعد می‌رویند و به سلول‌های هاپلوئید تاژکدار و یا آمیبی‌شکل تبدیل می‌شوند. ترکیب دو سلول هاپلوئید، سلول تخم دیپلوئید را به‌وجود می‌آورد که از رشد آن پلاسمودیوم چند هسته‌ای دیگری تشکیل می‌شود.

آغازیان

کپک‌های مخاطی سلولی (Cellular slime molds)

این آغازیان تا حدی شبیه آمیب هستند و در خاک‌های مرطوب زندگی و از باکتری‌ها و مخمرها تغذیه می‌کنند. تنش‌های محیطی و نامساعد شدن شرایط زیست سبب می‌شود تا سلول‌ها دور هم جمع شوند و یک کلنی سلولی تشکیل شود. هر کلنی یک پایه و ساقه‌ای با بخشی متورم در انتها دارد. در این بخش متورم هاگ‌ها ساخته می‌شوند.

هاگ‌ها در محیط پراکنده می‌شوند و در شرایط مساعد به یک کپک هاپلوئید جدید نمو می‌یابند. در واقع این روش تکثیر غیر جنسی است. چرخه‌ی تولید مثل جنسی این جاندار در رطوبت فراوان محیط دیده می‌شود.

: آغازیان

آغازیان کپک مانند (Protistan molds)

تا مدت‌ها این آغازیان را جزو قارچ‌ها می‌دانستند؛ اما با پی‌بردن به اختلاف‌های بین این جانداران و قارچ‌ها، این رده‌بندی کنار گذاشته شد. دیواره‌ی سلولی در آغازیان کپک مانند دارای دیواره‌، سلولزی است؛ برخلاف قارچ‌ها که دیواره‌ی سلولی کیتینی دارند.

آغازیان کپک مانند شامل سه گروه کپک‌های آبی، کپک‌های مخاطی سلولی و کپک‌های مخاطی پلاسمودیومی هستند. بعضی از این آغازیان شبیه آمیب‌ها هستند و با انجام فاگوسیتوز (phagocytosis) غذای خود را به‌دست می‌آورند.

مژکداران (Cilniates)

مژکداران آغازیانی هستند که با استفاده از مژک حرکت می‌کنند و مژک‌ها دارای ضربان هماهنگی هستند. مژکداران دیواره‌ی سخت اما انعطاف‌پذیری دارند که امکان عبور آن‌ها را از موانع فراهم می‌کند. دو نوع واکوئل غذایی و ضربان‌دار در این سلول‌ها وجود دارد. واکوئل غذایی برای گوارش غذا و واکوئل ضربان‌دار برای تنظیم آب سلول است.

بیش‌تر مژکداران دو هسته دارند. هسته‌ی بزرگ که وظیفه‌ی آن تنظیم متابولیسم سلول است و هسته‌ی کوچک که در فرایند تولید مثل نقش دارد. روش معمول تولید مثل در این آغازیان تولید مثل غیر جنسی از طریق تقسیم میتوز است. تولید مثل جنسی بعد از چندین بار تولید مثل غیر جنسی انجام می‌شود. تولید مثل جنسی مژکداران از طریق هم‌جوشی انجام می‌شود.

آغازیان

اوگلناها (Euglenoids)

گونه‌های این شاخه در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند. حدود یک سوم از گونه‌های شناخته شده‌ی اوگلناها کلروپلاست دارند و فتوسنتز می‌کنند. بقیه‌ی گونه‌ها کلروپلاست ندارند و هتروتروف‌اند. هم‌چنین گونه‌های فتوسنتزکننده نیز درصورتی که شرایط نوری مناسبی نباشد، به‌صورت هتروتروف زندگی می‌کنند. اوگلناها دو تاژک دارند.

یک تاژک بلند و یک تاژک کوتاه است. درکنار تاژک بلند، اندام حساس به‌ نور به‌نام لکه‌ی چشمی قرار دارد. این اندام در جهت‌گیری اوگلنا به‌سوی نور کمک می‌کند. تولید مثل اوگلناها با تقسیم میتوز انجام می‌شود.

آغازیان

تاژکداران جانور مانند (Zoomastigotes)

تعداد تاژک در این گروه از تاژکداران از یک تا هزاران تاژک در گونه‌های متفاوت است. نوع تولید مثل بیش‌تر این جانداران غیر جنسی است؛ اما تعداد کمی از گونه‌های تاژکداران جانور مانند تولید مثل جنسی دارند. بعضی از آن‌ها به‌صورت همزیست درون لوله‌ی گوارش موریانه‌ها زندگی می‌کنند. این‌گونه‌ها آنزیم لازم برای هضم چوب را در لوله‌ی گوارش موریانه تولید می‌کنند. بعضی از گونه‌های تاژکداران چرخان زندگی انگلی دارند.

آغازیان

تاژکداران چرخان (Dinoflagellates)

بیش‌تر آن‌ها در دریاها و بعضی از آن‌ها در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند و در واقع از پلانکتون‌ها (جانداران ریز شناور در آب) هستند. پوشش حفاظتی سلولزی آن‌ها که با سیلیس پوشیده شده است، شکل‌های خاصی به آن‌ها می‌دهند. تاژکداران چرخان معمولا دو تاژک دارند. یکی از تاژک‌ها در شیار طولی و تاژک دیگر در شیار عرضی قرار دارد

و دورتادور سلول را احاطه می‌کند. انتهای تاژکی که در شیار طولی قرار دارد آزاد است و مانند یک سکان عمل می‌کند. تاژک عرضی به چرخش سلول هنگام حرکت به ‌جلو کمک می‌کند. تاژکداران چرخان تولید مثل غیر جنسی دارند. آن‌ها با تقسیم میتوز تکثیر می‌شوند.

آغازیان

تاژکداران (Flagellate)

تاژکداران چرخان، تاژکداران جانور مانند و اوگلناها سه گروه عمده‌ی تاژکداران‌اند. همه‌ی آن‌ها تاژک دارند و تک سلولی هستند. اوگلناها و تاژکداران جانور مانند دیواره‌ی سلولی ندارند. در عوض دارای یک غشای سلولی انعطاف‌پذیر با لایه‌هایی از پروتئین در سمت داخل و سطح دانه‌دار هستند. تاژکداران چرخان نیز دیواره‌ی سلولی ندارند؛ اما در بیش‌تر گونه‌ها در سمت داخل غشای پلاسمایی صفحه‌های سلولزی وجود دارد.

(نمونه‌هایی از تاژکداران)

آغازیان

جلبک‌های قهوه‌ای (Brown algae)

حدوداً 1500 گونه جلبک قهوه‌ای وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها در دریاها زندگی می‌کنند. کلپ‌ها(Kelp) بزرگ‌ترین گروه جلبک‌های قهوه‌ای هستند که در نواحی ساحلی رشد می‌کنند.

بعضی از کلپ‌ها حالت شناور دارند. این کلپ‌ها با رشد و تکثیر رویشی سریعی که دارند، حجم عظیمی از کلپ‌ها را در اقیانوس‌ها ایجاد می‌کنند. نوعی کلپ‌ به‌نام ماکروسیستیس (Macrocystis) ظاهری شبیه گیاهان دارد.

دهم : آغازیان

جلبک‌های قرمز (Red algae)

تقریبا 3900 گونه جلبک در این گروه وجود دارد. جلبک‌های قرمز عمدتا در دریاها زندگی می‌کنند و به‌صورت رشته‌های میکروسکپی و یا انشعابات برگ مانند دیده می‌شوند. رنگ قرمز جلبک‌های قرمز به‌دلیل وجود رنگیزه‌ی فیکواریترین(Phycoerytherin) است. فیکواریترین که قرمز رنگ است، نور آبی را جذب می‌کند. نور آبی به‌دلیل قدرت نفوذی که دارد

در آب‌های عمیق نفوذ می‌کند. در دیواره‌ی سلولی بعضی از جلبک‌های قرمز، کربنات کلسیم وجود دارد. بعضی از جلبک‌های قرمز برای تهیه آگار(Agar) استفاده می‌شوند. چرخه‌ی زندگی جلبک‌های قرمز معمولا از نوع تناوب نسل است.

: آغازیان

جلبک‌های سبز (Green algae)

بیش از 7500 گونه در گروه جلبک‌های سبز قرار دارد که ساختار، چرخه‌ی زندگی و زیستگاه‌های متنوعی دارند. بیش‌تر جلبک‌های سبز در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند؛ اما بعضی از گونه‌ها در آب‌های شور، یخچال‌های طبیعی، خاک‌ها و یا حتی در بخش‌های سایه‌ی دیوار ساختمان‌ها زندگی می‌کنند. بعضی از جلبک‌های سبز با گیاهان و جانوران و قارچ‌ها زندگی همزیستی دارند. وجود خصوصیات مشترک و مهم بین گیاهان و جلبک‌ها سبب شده است

تا منشاء گیاهان را جلبک‌های سبز بدانند. مثلا رنگیزه‌های فتوسنتزی جلبک‌های سبز همانند رنگیزه‌های فتوسنتزی گیاهان است. جلبک‌های سبز هردو نوع تولید مثل جنسی و غیرجنسی را دارند. کلامیدوموناس(Chlamydomonas) جلبک سبز تک سلولی است که چرخه‌ی زندگی آن را در شکل مشاهده می‌کنید.

در زیر نمونه‌هایی از جلبک‌های سبز را مشاهده می‌کنید.

دهم : آغازیان

جلبک‌ها(Algae)

جلبک‌ها فتواتوتروف هستند. بعضی تک سلولی و بسیاری دیگر پرسلولی‌اند. جلبک‌ها اگرچه در زیستگاه‌های گوناگونی ‌زندگی می‌کنند؛ اما بیش‌تر آن‌ها آبزی‌اند.

بعضی از جلبک‌ها به‌صورت کلنی هستند؛ یعنی گروه‌های سلولی به هم‌دیگر متصل شده‌اند که گاهی غلافی از لعاب آن‌ها را می‌پوشاند.

بعضی از جلبک‌ها به‌صورت رشته هستند. این رشته‌ها ساده و یا منشعب‌اند. ممکن است در هر سلول رشته بیش از یک هسته باشد. در بعضی از رشته‌ها دیواره‌ی عرضی بین سلول‌ها وجود ندارد که حالت سینوسیتی(Coencytic) را ایجاد می‌کند.

جلبک‌ها با همه‌ی گوناگونی که دارند، براساس نوع رنگیزه در سه گروه عمده‌ی جلبک‌های سبز، جلبک‌های قرمز و جلبک‌های قهوه‌ای دسته بندی می‌شوند.

آغازیان

تولید مثل دیاتوم‌ها

روش معمول تولید مثل دیاتوم‌ها، تولید مثل غیرجنسی است. هنگام تولید مثل غیرجنسی با انجام تقسیم میتوز محتویات سلولی آن دو برابر می‌شود. دو پوسته از هم جدا می‌شوند و هر نیمه، نیمه‌ی کوچک‌تر متناسب با اندازه‌ی خود را می‌سازد. نتیجه‌ی این تولید مثل ایجاد نسلی از دیاتوم‌هاست که بسیار کوچک شده‌اند.

در چنین وضعیتی دیاتوم از پوسته‌ی خود بیرون می‌آید و با تشکیل گامت‌ و سپس ایجاد سلول تخم دیاتوم‌های جدیدی را به‌وجود می‌آورد. دیاتوم‌های حاصل از این نوع تولید مثل بعد از اینکه به‌اندازه‌ی کافی بزرگ شدند، دیواره‌ی سلولی را می‌سازند.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله طبقه بندی گیاهان در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله طبقه بندی گیاهان در pdf دارای 57 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله طبقه بندی گیاهان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله طبقه بندی گیاهان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله طبقه بندی گیاهان در pdf :

3ـ اگر واحد سیستماتیکی جنس باشد فقط با یک نام خوانده می‌شود، ولی گونه دو اسمی یا دو کلمه‌ای است. کلمه یا نام اول اسم هرگونه ، نام جنس آن و کلمه و کلمه دوم نام گونه را مشخص می‌کند، مثلاً اوله اَ نام جنس زیتون است گونه معمولی آن اولیه اروپه است .اگر واریته داشته باشد پس از اسم گونه به آن اضافه می‌شود و به این ترتیب گیاه سه اسمی می‌گردد. مانند افدرافولیاتا واریته مبینی برای تقسیمات پایین‌تر از واریته یعنی زیرواریته و فرم، مخفف‌های (Sub,var) را با رعایت کمی فاصله از هم به کار می‌برند.
4ـ تمام تاکسون‌ها دارای تقسیمات زیر تاکسون یا فوق تاکسون نیستند، مثلاً خانواده زیتون مورد مثال در جدول تقسیمات زیرجنس و بخش و زیرگونه ندارد.
وقتی نام جنس یا گونه گیاهی نوشته می‌شود تمام حروف نام جنس یا حرف اول آن با حرف بزرگ (کاپیتال) و بقیه حروف جنس و گونه مطلقاً با حروف کوچک نوشته می‌شود و در آخر نام گیاه، نام مؤلف که معمولاً از حروف سیلاب اول و حرف سیلاب آخر نام او استفاده می‌شود به آن اضافه می‌گردد، این قرارداد برای چند گیاه شناس نامی تاریخ طبیعی (مانند لینه و دو کاندول) که معروف هستند استفاده از حرف اول نام کافی است؛ مثلاً جنس آلاله (Ranunculus) و گونه ذرت معمولی (zea mays L) که مؤلف شرح گیاه و نامگذار آن لینه است با حرف L مشخص می‌شود.برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله مفاهیم حسابداری بهای تمام شده در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله مفاهیم حسابداری بهای تمام شده در pdf دارای 67 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله مفاهیم حسابداری بهای تمام شده در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله مفاهیم حسابداری بهای تمام شده در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله مفاهیم حسابداری بهای تمام شده در pdf :

گفتار اول : حسابداری بهای تمام شده ( حسابداری صنعتی )
آنچه که در کشور ما به عنوان حسابداری صنعتی خوانده می شود حوزه ای از حسابداری است که با اندازه گیری و ثبت و گزارش اطلاعات مربوط به اقدام بهای تمام شده سر و کار دارد .
2 ـ موارد کاربرد حسابداری بهای تمام شده :
کاربرد اولیه اطلاعات مربوط به بهای تمام شده در تصمیم گیری ها و ارزیابی عملکردهای توسط مدیران است که در داخل ساختمان توسط مدیران به منظور ارزیابی فعالیتهای سازمان یا نیروی انسانی و یا به عنوان مبنای برای اتخاذ تصمیم بکار برده می شود .
3 ـ حسابداری مالی و حسابداری بهای تمام شده :
حسابداری مالی : با تهیه آن دسته از اطلاعات سر و کار دارد که برای استفاده کنندگان خارجی از مؤسسه نظیر سرمایه گذاران و بستانکاران و تحلیلگران مالی و اتحادیه های کارگری و علاقه مندان خارجی تهیه می شود .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله در مورد ریشه گیاه و ساختار آن در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله در مورد ریشه گیاه و ساختار آن در pdf دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله در مورد ریشه گیاه و ساختار آن در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله در مورد ریشه گیاه و ساختار آن در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله در مورد ریشه گیاه و ساختار آن در pdf :

ریشه گیاه و ساختار آن

ریشه یکی از اندامهای اصلی گیاه است و عموماً درون خاک قرار دارد. خاک خوب عناصر کانی مورد استفاده گیاه را در بر دارد. نقش اصلی ریشه در زندگی گیاه جذب آب و مواد کانی و نگاهداری گیاه است. بعلاوه ریشه کلیه گیاهان معمولاً مقداری مواد غذایی را، حداقل برای زمانی کوتاه، در خود ذخیره می‏کنند. ریشه گیاهانی مانند چغندر قند و هویج اندام ویژه ذخیره مواد غذایی است.

ریشه، علاوه بر سه نقش جذب آب و مواد کانی، نگاهداری گیاه و اندوختن مواد، عمل هدایت مواد غذایی و آب را نیز عهده‏دار است. آب و نمکهای کانی که از خاک جذب شده‏اند، به ساقه و از آنجا به برگ و دیگر اندامهای گیاه، که در بالای سطح خاک قرار دارند، هدایت می‏شوند. مواد آلی ساخته شده در برگها نیز از طریق ساقه به ریشه اصلی حمل می‏شود و سپس از ریشه اصلی به ریشه‏های فرعی و بالاخره به بافتهای زاینده کوچکترین ریشه‏ها می‏رسد.

نمو ریشه
اگر دانه لوبیا را یکی دو روز در آب خیس کنیم و پوسته بیرونی آن را جدا سازیم، در آن اندامکی مشاهده می‏شود که گیاهک یا جنین نام دارد. در گیاهک دانه بعضی اندامها به صورت ابتدایی قابل مشاهده‏اند که یکی از آنها ریشه چه است. ریشه معمولاً اولین اندامی است که هنگام جوانه‏زدن و رویش دانه از نمو ریشه چه حاصل می‏شود. چون این اندام به صورت اولین ریشه پدید می‏آید، آن را ریشه نخستین می‏نامند. ریشه نخستین دارای ریشه‏های فرعی می‏شود. ریشه‏های فرعی نیز به نوبه خود واجد ریشه‏های فرعی کوچکتر می‏گردند. مجموع ریشه‏های فرعی را ریشه ثانوی می‏نامند. در بعضی از گیاهان، مانند چغندر و هویج و شلغم و تربچه، ریشه اولیه به صورت ریشه اصلی حاوی مواد ذخیره باقی میماند.

انواع ریشه
بر اساس منشأ تشکیل، دو نوع ریشه در گیاهان دیده می‏شود:
1) ریشه‏های نخستین که از مریستم انتهای جنین و دایره محیطیه بخشهای بالغ ریشه منشأ می‏گیرند مانند ریشه راست و ریشه‏های افشان

هرگاه یک بوته گندم را با ریشه از خاک بیرون آوریم، تعداد زیادی ریشه‏های تقریباً همشکل ویک اندازه در انتهای پایینی ساقه می‏بینیم. این ریشه را افشان می‏نامند. در ریشه‏های افشان ابتدا تعدادی ریشه اصلی دیده می‏شوند که تقریباً یک اندازه‏اند و هر کدام از آنها تعدادی ریشه‏های

کوچکتر فرعی دارند. ریشه‏های فرعی نیز می‏توانند ریشه‏های فرعی کوچکتری در جوانب خود داشته باشند. در ریشه‏های افشان، کلیه ریشه‏های اصلی باریک و بلندند و هیچیک از آنها مشخصتر و متمایزتر از بقیه ریشه‏ها نیست. اما در گیاهان واجد ریشه راست، مانند بلوط، ریشه‏ای نسبتاً بلند و متمایز وجود دارد که ریشه اصلی یا ریشه راست گیاه است. در اطراف ریشه راست، ریشه‏های کوچکتر و باریکتر دیده می‏شوند.
ریشه راست از ریشه‏چه به وجود می‏آید و به ریشه نخستین تبدیل می‏شود. اگر منشأ ریشه، ریشه‏چه گیاهک نباشد و بر روی اندامهایی چون ساقه و برگ و لپه‏ها رشد کند، چنین ریشه‏ای را ریشه نابجا گویند. ریشه‏های نابجا اغلب در محل گره ساقه ظاهر می‏شوند. در حقیقت گرههای ساقه اغلب گیاهان تک لپه‏ای مانند گندم، ذرت و نیشکر دارای بافتهای نخستین تشکیل ریشه هستند که ممکن است به حالت کمون باقی بمانند یا ریشه تشکیل دهند.

2) ریشه‏های نابجا که از بافتهای دیگر ریشه بالغ از بخشهای دیگر گیاه، مانند ساقه و برگ، سرچشمه می‏گیرند.

ریشه‏های نابجا، غیر از محل گره ساقه، ممکن است در هر نقطه آن نیز تشکیل شوند. مثلاً قطعات ساقه یا قلمه گل سرخ و تعدادی گیاهان دیگر در تماس با خاک مرطوب ممکن است در هر نقطه از طول قلمه ریشه تولید کنند.
در بعضی از گیاهان، بخشهای ویژه‏ای از دستگاه ریشه ای، ضخیم و آبدار می‏شوند. در بسیاری از گیاهان (مانند هویج) نوک ریشه و محور زیر لپه چنین تغییراتی حاصل می‏کنند. به طورکلی، نمو رأسی ریشه‏های اصلی و فرعی پس از مراحل رشد معمولی آنها، متوقف می‏شود و سپس مواد ذخیره‏ای در بافتهایشان متراکم می‏گردند. چنین ریشه‏هایی را ریشه‏های ذخیره‏ای یا غده‏ای نامند (مانند تربچه، چغندر، هویج، کوکب و سیب‏زمینی شیرین.

بسیاری از گیاهان نواحی گرمسیری، مانند گونه‏های انجیر و بعضی از ثعلبیان، ریشه‏هایی را از ساقه یا شاخه‏های خود تولید می‏کنند که در هوا آزادند و ریشه‏های هوایی نام دارند، اگر این ریشه‏ها به طرف زمین رشد کنند و در خاک فرو روند، ریشه های نگاهدارنده (ذرت و انجیر هندی) نامیده می‏شوند و اگر خود را به اجسام سختی متصل کنند، ریشه‏های بالارونده (عشقه یا

داردوست و وانیل) یا چسبنده را تشکیل می‏دهند. بعضی گیاهان، مانند سس ، به وسیله اندام مکنده‏ای به نام هوستوریوم که در گیاه میزبان فرو می‏برند مواد غدایی خود را به دست می‏آورند. این نوع ریشه را ریشه مکنده (انگلی) گویند. بعضی ریشه‏ها نقش تنفسی دارند و به این علت آنها را ریشه‏های تنفسی می‏نامند، چنین ریشه‏هایی معمولاً در گیاهان مردابی دیده می‏شوند.

ساختار بیرونی ریشه
بهترین روش مطالعه ساختار بیرونی ریشه استفاده از گیاه جوانی است که در ماسه یا در لابلای کاغذ صافی در محیطی مرطوب کاشته شده باشد. قسمتی از ریشه که از تارهای کشنده پوشیده است به نام منطقه تارهای کشنده نامیده می‏شود. در پایین منطقه تارهای کشنده بترتیب از بالا به پایین ناحیه نمو ، منطقه مریستمی و کلاهک قرار دارند. قسمت کمی از انتهای ر

یشه فاقد تارهای کشنده است. منطقه تارهای کشنده و همچنین انتهای ریشه که بدون تارهای کشنده است جمعاً قسمتی از ریشه را تشکیل می‏دهند که حایز اهمیت است، زیرا در این قسمت است که رشد طولی ریشه صورت می‏گیرد و بیشتر آب و مواد کانی به وسیله آن از خاک جذب می‏گردد و بافتهای جدید ایجاد می‏شوند.
بافت مریستم انتهایی ریشه توسط توده یاخته‏ای به نام کلاهک حفاظت می‏شود. یاخته‏های بافت مریستم فعالانه تقسیم می‏شوند و مرتباً یاخته‏های جدیدی را از یک سو به کلاهک و از سوی دیگر به منظقه نمو می‏افزایند. اما رشد سریع ریشه نتیجه دراز شدن یاخته‏هایی است که درست بالای بخش مریستم قرار دارند و به همین مناسبت نیز این قسمت را منطقه نمو نامگذاری کرده‏اند. چنانکه ملاحظه می‏شود، رشد قسمت کوتاهی از انتهای ریشه (حدود 2 تا 5 میلیمتر) باعث نفوذ آن به درون خاک می‏شود. نقش حفاظتی کلاهک ریشه در این جریان به وضوح معلوم است. یاخته‏های

ظریف بافت مریستم، ضمن نفوذ ریشه به درون خاک، توسط کلاهک در برابر فشار یا هر نوع صدمه مکانیکی محافظت می‏شوند. یاخته‏های منطقه نمو ضمن رشد به دو قسمت تقسیم می‏گردند: قسمت درونی بافت نخستین آوندها را تشکیل می‏دهد و قسمت بیرونی لایه بشره و تارهای کشنده را به وجود می‏آورد. تارهای کشنده، که در حقیقت عامل مهم جذب‏اند، همراه با دستگاه هادی (بافت آوندی) از مریستم انتهای ریشه به وجود می‏آیند. یاخته‏های این منطقه رشد طولی ندارند، زیرا در غیر این صورت تارهای کشنده، که به دور ذرات خاک پیچیده و به آنها چسبیده‏اند، هنگام رشد طولی پاره می‏شوند.

ساختار درونی ریشه
ساختار درونی نخستین ریشه
در ریشه گیاهان عالی دو ناحیه اصلی تشخیص داده می‏شود:
الف) بخش آرام : این بخش از یاخته‏های کوچک و بدون نظم و ترتیب تشکیل شده است. در این بخش تقسیم یاخته‏ای بندرت صورت می‏گیرد.
ب) بخش فعال: این بخش در پیرامون بخش آرام قرار دارد و بترتیب زیر، ناحیه مزبور را به طور کامل در بر می‏گیرد.

در پهلوها، در بالا و زیر بخش آرام.
در تک لپه‏ایها، کلاهک مستقل از پوست و لایه تارهای کشنده به وجود می‏آید. تارهای کشنده معمولاً به وسیله یاخته‏های بنیادی پوست به وجود می‏آیند، بر عکس در دو لپه‏ایها کلاهک و لایه تارهای کشنده هر دو از فعالیت یاخته‏های بنیادی پایین بخش آرام منشأ می‏گیرند.
مریستم انتهایی ریشه از یاخته‏هایی تشکیل شده است که دیواره نازک دارند و تقریباً همشکل و عاری از فواصل بین یاخته‏ای‏اند. برش این قسمت معمولاً یاخته‏هایی را نشان می‏دهد که هسته‏هایشان در مراحل مختلف تقسیم (میتوز) هستند.

تنوع یاخته‏های منطقه نمو نسبت به یاخته‏های بخش مریستم انتهایی بیشتر است. تنوع یاخته‏های مریستمی و تبدیل آنها به بافتهای نخستین، بدین ترتیب است: پروتودرم، یاخته‏های بشره را ایجاد می‏کند که بر خلاف بشره ساقه فاقد کوتیکول (پوستک) و روزنه است ولی در عوض تارهای کشنده دارد. از مریستم اصلی، بافت پوستی به وجود می‏آید که شامل یاخته‏های پارانشیمی است. لایه درونی پارانشیم پوستی تغییر شکل می‏دهد و از نظر جذب آب و مواد کانی دارای اهمیت ویژه می‏شود. این یاخته‏های پوستی ویژه را آندودرم گویند. پروکامبیوم، استوانه مرکزی را تولید می‏کند. لایه

بیرونی پروکامبیوم در مراحل اولیه متمایز می‏شود و دایره محیطیه را به وجود می‏آورد. اولین دسته یاخته‏های بافت آوندی متشکله شامل 2 – 4 یاخته آبکشی جدا از هم‏اند که در قسمت بیرونی پروکامبیوم به وجود می‏آیند. پس از آن آوندهای چوبی تقریباً به همان تعداد ولی به صورت دسته جمعی در اطراف یاخته‏های آبکشی تشکیل می‏شوند. تمایز آوند چوبی در مرکز و بین آوندهای

آبکشی صورت می‏گیرد.
آرایش بافتهای نخستین در ریشه
در فاصله معینی از مریستم انتهای ریشه بخشهایی تشخیصی داده می‏شوند که عبارت‏اند از: کلاهک، بشره، پوست و استوانه مرکزی.
کلاهک
کلاهک در نوک ریشه قرار دارد و پرومریستم (پیش مریستم) را حفظ می‏کند و همچنین باعث سهولت نفوذ ریشه به درون خاک می‏شود. کلاهک از یاخته‏های پارانشیم مانندی تشکیل شده که عمرشان کوتاه است و از یاخته‏های بنیادی منشأ می‏گیرند.
بشره

بشره، که تارهای کشنده بخشی از آن است، از لایه‏ای یک یاخته‏ای تشکیل شده است. با این حال، در موارد استثنایی ممکن است دارای چند لایه یاخته باشد، تار کشنده در حققیقت از رشد جانبی یک یاخته بشره به وجود می‏آید. معمولاً در سطح بیرونی یاخته‏های بشره ای کوتین وجود دارد.
عمر تارهای کشنده ریشه بیشتر گیاهان کوتاه است (چند روز تا چند هفته). تارهای کشنده جدیددایماًدرزیربخش‏تارهای‏کشنده‏به‏وجودمی‏آیند و در بالای این بخش از بین می‏روند.
پوست
پوست ریشه، که از پوست ساقه ضخیمتر است، از مریستم اصلی به وجود می‏آید. در بیشتر دولپه‏ایها و بازدانگان، پوست بیشتر از یاخته‏های پارانشیمی تشکیل شده است. در بسیاری از تک لپه‏ایها که ریشه بادوام دارند، علاوه بر پارانشیم، اسکلرانشیم هم دیده می‏شود. منطقه پوستی ریشه عریضتر از ساقه است و بنابراین نقش بیشتری را در ذخیره مواد دارد. درونیترین لایه پوست، آندودرم (درون پوست) راتشکیل می‏دهد که یکی از ویژگیهای ساختاری ریشه است. این یاخته‏ها به شکل مکعب مستطیل و کاملاً به هم فشرده‏اند. سطوح درونی و بیرونی آنها سلولوز است امّا در

سطوح دیگرشان نوار ضخیمی از جنس چوب پنبه یا کوتین دیده می‏شود که همانند قاب یا کمربندی به دور یاخته قرار دارد ( نوار کاسپاری ). تشکیل نوار کاسپاری و تغییرات بعدی دیواره یاخته‏ای ابتدا در مقابل آوندهای آبکشی و سپس آوندهای چوبی انجام می‏گیرد. این نابرابریها سبب می‏شوند ک

ه یاخته‏های آندودرمی بدون نوار کاسپاری (به نام یاخته‏های معبر ) در مقابل آوندهای چوبی تشکیل شوند و مقادیر مشخصی از مواد را بین پوست و استوانه مرکزی انتقال دهند.

دایره محیطیه
در مراحل نخستین تشکیل استوانه مرکزی از پروکامبیوم یک لایه یاخته پارانشیمی از قسمت بیرونی آن تنوع حاصل می‏کند و به صورت دایره محیطیه ظاهر می‏شود. دایره محیطیه به عنوان نوعی بافت مریستمی نامشخص تا آغاز ساختار پسین در ریشه به فعالیت خود ادامه می دهد و ریشه‏های جانبی تولید می‏کند. یاخته‏های ویژه‏ای از آن: کامبیوم آوندی و یاخته‏های دیگر آن، کامبیوم چوب پنبه‏ای را به وجود می‏آورند.

استوانه مرکزی
استوانه مرکزی از بقیه یاخته‏های قسمت درونی پروکامبیوم به وجود می‏آید و بخش مرکزی ریشه را تشکیل می‏دهد. استوانه مرکزی در پوست ریشه مشخصتر از ساقه است، زیرا آندودرم در ریشه رشد بیشتری دارد.

آوندهای چوبی نخستین در ریشه متشکل از توده‏ای یاخته در مرکز و چند انشعاب به طرف خارج‏اند، یعنی یاخته‏های چوبی طوری قرار گرفته‏اند که در برش عرضی، از مرکز، انشعابات شعاعی تشکیل می‏دهند. یاخته‏های آبکشی به صورت دستجاتی بین این بازوان قرار می‏گیرند. اغلب ریشه‏ها بافت پارانشیم مغزی ندارند.

ساختار پسین ریشه
نمو قطری ریشه مربوط به فعالیت دو لایه زاینده کامبیوم و فلوژن است. نحوه تشکیل کامبیوم آوندی بدین ترتیب است که: 1) پس از کامل‏شدن رشد نخستین، پروکامبیوم بین انشعابات آوندهای چوبی نخستین و آوندهای آبکشی نخستین باقی نمی‏ماند، بلکه به صورت قطعات جدااز هم‏است و بخشی از کامبیوم آوندی راتشکیل می‏دهد. 2) یاخته‏های دایره محیطیه که بر روی قسمت بیرونی‏ انشعابات ‏آوندهای چوبی قراردارند، به‏ یاخته‏ های‏ مریستمی تبدیل می‏شوند.

بنابراین لایه‏ای پیوسته از کامبیوم آوندی از طریق تبدیل دایره محیطیه به یاخته‏های مریستمی و پروکامبیوم آوندی باقیمانده (که به کامبیوم آوندی تبدیل شده است) به وجود می‏آید. این لایه ابتدا موج‏دار است و از قسمت بیرونی آوندهای چوبی نخستین و قسمت درونی آوندهای آبکشی

نخستین می‏گذرد. کامبیوم آوندی از طرف داخل، آوندهای چوبی پسین و از طرف خارج، آوندهای آبکشی پسین را تولید می‏کند. از آنجا که رشد آوندهای چوبی پسین در بین انشعابات آوند چوبی نخستین سریعتر است، حلقه کامبیوم آوندی رفته رفته به صورت دایره کاملی ظاهر می‏شود. در نتیجه ادامه رشد ریشه، بشره و پوست پاره می‏شوند و بالاخره از ریشه جدا می‏گردند. ساختار پسین ریشه در دو لپه‏ایها و بازدانگان وجود دارد.

فعالیت کامبیوم با نزدیک شدن زمستان قطع می‏شود و هنگام بهار مجدداً آغاز می‏گردد. آوندهای‏بهاره از آوندهای پاییزه فراخترند و دیواره آنها نازکتر است. تناوب این دو نوع آوند کاملاً مشخص است وحدفاصل‏ چوب های‏ هر سال‏ با سال قبل‏ یا سال ‏بعد به‏ آسانی تشخیص داده می‏شود

رابطه خاک و آب با گیاه

بخش عمده پیکر گیاهان را آب تشکیل می‏دهد. گیاهان آبزی، مانند جلبکها، آب مورد نیاز خود را مستقیماً از راه یاخته‏های بشره‏ای به دست می‏آورند. برگ و ساقه بعضی گیاهان کویری و گرمسیری نیز می‏توانند مقداری از آب مورد نیاز خود را مستقیماً از شبنم و مه موجود در هوا جذب کنند، اما بیشتر گیاهان آب را به وسیله ریشه از خاک جذب می‏کنند. از این رو می‏توان گفت که آب مورد نیاز گیاهان از خاک تأمین می‏شود. خاک منبع تأمین مواد کانی گیاهان نیز هست.
خاک
خاک مخلوطی از مواد کانی و آلی مختلف است که از ذراتی با اندازه وشکل و ترکیب متفاوت تشکیل شده است.

مواد آلی خاک اجساد و بقایای جانوران و گیاهان اند که تجزیه نشده‏اند. بخشی از این مواد به آسانی تجزیه می‏شوند و از بین می‏روند و تنها مواد آلی مقاوم در برابر تجزیه در خاک می‏مانند و هوموس را تشکیل می دهند. هوموس در زیر میکروسکوپ مرکب از ذراتی به نظر می‏رسد که قطر آنها 2 میکرون یا کمتر است. این ذرات آن‏قدر کوچک‏اند که خواص کلوئیدی دارند.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه مقاله عدل الهی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله عدل الهی در pdf دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله عدل الهی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله عدل الهی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله عدل الهی در pdf :

بهار 83
روشها و مشربها:
موضوعِ عدل الهی وقتی مورد بحث قرار می گیرد که مباحث توحید و نبوت و معاد اثبات شده باشد در اینصورت وجود و یگانیگی باری تعالی و رسالت پیامبران به خصوص رسالت و پیامبری خاتم‌الانبیاء محمد رسول الله (ص) را قبول می کنیم و به روز رستاخیز نیز ایمان می آوریم آنگاه می توانیم شبهات و سؤالاتی که در مورد عدل الهی وجود دارد را جوابگو باشیم، انشاء ا . . .

در ابتدایِ بحثِ عدل الهی دو گروه از متکلمین و دانشمندان اسلامی قرار دارند که عقایدی مخالف یکدیگر بیان می کنند اولی اشاعره که طرفدار جبر و اضطرار هستند و دیگری معتزله که طرفدار عدل و اختیار. اشاعره می گویند. خداوند حکیم است و هر کاری انجام می دهد از روی حکمت است ما اصلاً اختیاری نداریم هر چه می کنیم آنرا خداوند خواسته که ما انجام می‌دهیم و هر چه هم پیش آید از طرف خداوند است وظیفه ما فقط سازگاری با تمام حوادث و شکر باری تعالی و تسلیم در برابر خواسته‌های او می باشد.

معتزله می گویند اگر هر چه را خداوند بخواهد همان اتفاق بیفتد و ما اختیار نداشته با شیم دگر روز قیامتی لازم نیست خداوند بعضی ها را گمراه قرار داده است و بعضی ها را به راه راست هدایت نموده، بعضی انسانها ظالم هستند چون خداوند آنها را ظالم خواسته است و بعضی دیگر مظلوم در حقیقت جزا و عقابی نباید در کار باشد ولی چون معاد و روز قیامتی وجود دارد پس باید انسانها اختیار داشته باشند تا اگر کاری شایسته انجام دادند پاداش بگیرند و اگر در مسیر دزدی و چپاول و غارتگری افتادند غذاب آخرت نسیب آنها گردد.

اشاعره می گویند علم خداوند ابدی و ازلی است از گذشته و آینده اطلاع دارد پس خداوند از کارهای ما خبر داشته است. او می داند که ما انسان صالح و با وجدان خواهیم شد با یک انسان ستمکار و گناهکار پس اوست که ما را به این راه می کشاند و ما هیچ اختیار نداریم.
معتزله می گویند علم خداوند اختیار ما را از بین نمی برد مثلا ما می دانیم که اگر کسی از ارتفاع 10 یا 15 متری بپرد مجروح می شود حال اگر کسی خودش را از ارتفاع بلند بیندازد و مجروح شود آیا می تواند از شما شکایت کند و بگوید چون شما می دانستید، من مجروح شدم و پایم شکست و اگر شما نمی دانستید من مجروح نمی شدم! پس علم خداوند نمی تواند اختیار را از انسان بگیرد.

اشاعره می گویند اگر بگوئیم انسان از خودش اختیار دارد در حقیقت در کارهای باری‌تعالی دخالت کرده‌ایم در حالی که دخالت در کارهای خداوند در شأن انسان نیست و هرچه خداوند بخواهد همان می شود.
معتزله می گویند اگر همه کارها و شرایط ایجاد شده برای انسانها را به خداوند نسبت دهیم در حقیقت کارهای زشت و ظلمها و غارتگری‌ها و جنایات را نیز به خداوند نسبت داده‌ایم که این در شأن باری‌تعالی نیست پس بعضی کارها به دست انسانها انجام می شود.

از این بحث‌ها که بگذریم می توانیم بگوئیم شیعه راهی غیر از اشاعره و معتزله دارد از نظر شیعه نه جبر است و نه اختیار بلکه راهی بین آن دو می باشد. بعضی کارها جبر است مانند به دنیا آمدن ، دوران شیرخوارگی، پشت سر گذاشتن دوران کودکی، رسیدن به دوران جوانی ، گذشت زمان، رسیدن به دوران پیری و مسائلی شبیه اینها، ولی بسیاری از کارها اختیاری است که به اختیار خودمان انجام می دهیم که در آینده هم احتمالا کارهای بیشتری به اختیار خودمان انجام خواهیم داد که باید دقت کنیم این اختیار، ما راه به گمراهی و ضلالت نکشاند. و همین اختیار است که ما را سعادتمند و خوشبخت می گرداند آنچه را که به عنوان جبر قبول کردیم نباید سبب ناراحتی و نا امیدی ما شود و آنچه را که به اختیار می توانیم انجام دهیم با کمال قدرت و با شجاعت و سرعت در آن راه گام بر می داریم. انشاء ا . . .

تحصیل علم اختیاری است یک نفر می تواند با وجود همه شرایطِ مساعد و حتی بر خلاف خواسته های خانوادگیش درس نخواند و به کارهای دیگر مشغول شود و دیگری می تواند در شرایط سخت بدون امکانات ، تحصیل علم کند و به مدارج عالی برسد حال شما کدام را انتخاب می کنید اختیار با شماست. می گویند برای ما گرفتاری پیش آمد ناراحتی خانوادگی داشتیم مسائلی داشتیم درس نخواندیم ،

ما می گوییم اراده شما ضعیف بوده است تحصیل علم در نظر شما خیلی مهم نبوده و برای علم ارزش قائل نبودید و از این جهت از لحاظ علمی به جایی نرسیدید وگرنه می توانستید فقط راه تحصیل علم و مطالعه و تحقیق را در پیش بگیرید و فعلا هر موضوع غیر درسی را کنار بگذارید و خود را از قید آن آزاد نمائید. بیشتر پادشاهان، سلاطین و ظالمان و استعمارگران، حتی بیشتر افراد بزرگسال از لحاظ فکری پشتیبان جبر هستند خواستار ادامه وضع موجودند می گویند

خداوند این وضع را ایجاد کرده است همه باید مطیع و تابع باشند خانواده‌های فقیر و تهی‌دست، با فقر سازش داشته باشند انسانهای مظلوم در شرایط موجود سخنی نگویند تا ما بهتر بتوانیم غارت کنیم بیشتر سو د ببریم، بهتر زندگی کنیم. اما پیامبران و پیشوایان و انسانهای با ایمان و انقلابیون و بیشتر جوانان و مظلومان آگاه ، طالب استقرار عدالت ، رفع ظلم، نابودی استعمار و استثمار هستند اینها عقیده دارند هیچ شرایطی برای انسانها عوض نمی‌شود مگر آنکه خودشان با سعی و کوشش و فداکاری و ایثار آن شرایط را عوض کنند و این نشانه اختیار کامل بشر بر اوضاع و شرایط خودش می باشد.

ایرادها و اشکالها:
می گویند اگر خداوند عادل است این همه تبعیض‌ها، فقرها، نابسامانیها و اختلافات طبقاتی برای چیست؟
ما می گوییم تفاوت و تنوع را قبول داریم حتی موجودیت اشیاء را از ترکیب اضداد می‌دانیم مثلا، نر و ماده – بار مثبت و بار منفی – جاذبه و دافعه سبب بقاء طبیعت هستند.
پستی و بلندی‌ها – کویر و جنگلها – دریاها و خشکیها سبب زیبایی در طبیعت هستند تنوع گلها و حیوانات و جانداران طبیعت را دلپذیر نموده‌اند که همه اینها ساخته اراده حق تعالی می باشند ولی تبعیض‌ها، فقرها، نابسامانیها ساخته دست انسانهای شرور و ظالم است که وظیفه ما قدرت گرفتن از طبیعت و مبارزه با این آفات اجتماعی است.

می گویند اگر خداوند عادل است بلاهای طبیعی از قبیل سیل – طوفان – زلزله که سبب نابودی افراد و انسانها می شود و خسارت های گوناگونی به وجود می‌آورد برای چیست؟
ما می گوئیم هر معلولی علتی دارد یعنی هر حرکت و هر واقعه‌ای در طبیعت تابع علتی است ما می توانیم علت‌ها و گاه معلولها را تغییر دهیم مثلا می توانیم با ایجاد سدها و درختکاری و ساختمان سازی در جاهای امن، از سیل و خسارتهای آن جلوگیری کنیم با ساختمان های محکم و علمی می توانیم از خسارات طوفان و زلزله جلوگیری نمائیم چنانچه خداوند می فرماید ما زمین و آسمان و تمام موجودات را مسخر شما قرار دادیم تا از آن استفاده نمایید.

تفاوت نه تبعیض:
می گویند اگر خداوند عادل است چرا بعضی افراد سیاه، بعضی ها سفید هستند چرا بعضی ها زیبا و بعضی ها زشت روی می باشند. ما می گوئیم نژادپرستی نتیجه تبلیغات سوء ظالمان و استعمارگران است وگرنه هیچ انسانی به خاطر رنگ پوستش نباید مورد اذیت و آزار قرار گیرد اگر یک انسان سیاه رنج می برد به خاطر این است که یک عده سفیدپوست استعمارگر او را به بردگی کشیده‌اند و جلوی ترقی و تعالی او را گرفته‌اند و از نیروی کار و فکر او به نفع خود استفاده می کنند.

امکانات طبیعی و مالی و فکری او را ربوده و نابودش ساخته‌اند پس باز هم انسانهای جنایتکار هستند که تبعیض ایجاد می نمایید و اما در مورد زشتی و زیبایی ما باید در هر حال خودمان را زیبا بدانیم و به نظافت و ظاهر خودمان توجه داشته باشیم اصولا زشتی و زیبایی در مقابل فعالیت‌ها، کوشش ها و فداکاریها عاملی بی‌اثر است. مثلا اگر ساختمانی مجلل را ببینید که مهندسانی در ساختن آن همکاری داشته‌اند بیشتر توجه شما به علم و کار آنهاست یا به زشتی و زیبایی مهندسین یا اگر به پزشک خوب و حاذق مراجعه می‌کنید به دارو و دستور او توجه دارید یا به زشتی و زیبایی او؟


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
پروژه تحقیق درد عضو مجازی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه تحقیق درد عضو مجازی در pdf دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه تحقیق درد عضو مجازی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه تحقیق درد عضو مجازی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه تحقیق درد عضو مجازی در pdf :

در 80 درصد بیماران دچار قطع عضو، درد در محل عضو قطع شده احساس خواهد شد. این درد پس از قطع عضوی که بطور مزمن دردناک بوده است بیشتر دیده شده و معمولاً مشابه همان دردی است که قبل از قطع عضو وجود داشته است. این درد تدرتاً در کودکان دیده می شود. همچنین تا به حال تجربه چنین دردی در افرادی که بطور مادرزاد دچار فقدان و با نقص عضو هستند دیده نشده است. با وجودی که Jensen و همکارانش کاهش در شیوع درد عضو مجازی در طی 2 سال را نشان داده اند (از 72% به 59%) سایر نویسندگان به چنین یافته ای دست نیافته اند.
درد عضو مجازی می تواند تا 80 درصد افراد دچار قطع اندام را مبتلا نماید. فاکتورهای محیطی و مرکزی مختلفی در تعیین شدن آن موثرند.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه هجدهم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
ازتاریخ 1395/09/1 تا تاریخ 1395/09/7 ازتاریخ 1395/08/8 تا تاریخ 1395/08/14 ازتاریخ 1395/08/1 تا تاریخ 1395/08/7 ازتاریخ 1395/07/22 تا تاریخ 1395/07/28 ازتاریخ 1395/07/15 تا تاریخ 1395/07/21 ازتاریخ 1395/07/8 تا تاریخ 1395/07/14 ازتاریخ 1395/07/1 تا تاریخ 1395/07/7 ازتاریخ 1395/06/22 تا تاریخ 1395/06/28 ازتاریخ 1395/06/15 تا تاریخ 1395/06/21 ازتاریخ 1395/06/8 تا تاریخ 1395/06/14 ازتاریخ 1395/06/1 تا تاریخ 1395/06/7 ازتاریخ 1395/05/22 تا تاریخ 1395/05/28 ازتاریخ 1395/05/15 تا تاریخ 1395/05/21 ازتاریخ 1395/05/8 تا تاریخ 1395/05/14 ازتاریخ 1395/05/1 تا تاریخ 1395/05/7 ازتاریخ 1395/04/22 تا تاریخ 1395/04/28 ازتاریخ 1395/04/15 تا تاریخ 1395/04/21 ازتاریخ 1395/04/8 تا تاریخ 1395/04/14 ازتاریخ 1395/04/1 تا تاریخ 1395/04/7 ازتاریخ 1395/03/8 تا تاریخ 1395/03/14 ازتاریخ 1395/03/1 تا تاریخ 1395/03/7 ازتاریخ 1395/02/22 تا تاریخ 1395/02/28 ازتاریخ 1395/02/8 تا تاریخ 1395/02/14 ازتاریخ 1395/02/1 تا تاریخ 1395/02/7 ازتاریخ 1395/01/22 تا تاریخ 1395/01/28 ازتاریخ 1395/01/15 تا تاریخ 1395/01/21 ازتاریخ 1395/01/1 تا تاریخ 1395/01/7
موضوعات
بدون موضوع (9150)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 173627
تعداد نوشته ها : 9150
تعداد نظرات : 4
X